Sutra za Bosnu i Hercegovinu dolazi novi veliki zadatak - Upitnik iz Evropske unije, a mi smo još na prvom pitanju.
Upitnik Evropske komisije sve je bliži, a bliskost u smislu suradnje među svim nivoima vlasti i dalje je upitna. Pred ovdašnjim političkim dužnosnicima slijedi posao koji traži koordinaciju, ali i istinsko evropsko opredjeljenje. Imamo li ga, vidjet ćemo uskoro.
“Rok koji je predviđen za odgovore na Upitnik je šest mjeseci. Ja mislim da bi bilo dobro kada bi se mogli dogovoriti da negdje oko 10. marta, tri mjeseca nakon predaje Upitnika, organizujemo jednu zajedničku sjednicu Vijeća ministara, Vlade RS, Vlade Federacije uz prisustvo premijera kantona i gradonačenika Distrikta Brčko i da se tada analizira šta je učinjeno i gdje su eventualno najveći problemi”, kazao je Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH.
No, problemi – ako je suditi po bh. političkoj stvarnosti – nisu eventualni. Oni su itekako prisutni. Izgledno je da odgovori na Upitnik neće krenuti od prvog pitanja, kako to rade dobri đaci, već će ono, sve su prilike barem za sada, biti preskočeno. Riječ je naime o pitanju: kako ćemo odgovoriti koliko nas ima?
“Odgovor je, nažalost, vrlo jednostavan. Taj dio koji se odnosi na podatke iz Popisa oko kojih nema dogovora nećemo moći popuniti dok se ne dogovorimo. Međutim, nema tačnog broja, ali oko 3 i pol hiljade je pitanja. Imamo šta raditi dok se ne postigne dogovor”, rekao je Crnadak.
Popis obavljen 2013. godine koštao je 46 milijuna maraka. Rezultati objavljeni, a opet potreban dogovor. Komplikacija na komplikaciju. Članovi Predsjedništva BiH su ipak optimistični kada je riječ o Upitniku.
“Jučer smo imali sastanak sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine. Oni su bili optimistični. Pričali su o roku od šest mjeseci. Mislim da to nije realno, ali ako se to tako desi – nama će biti tako. Neka to bude između šest i 24 mjeseca, znači od pola godine do dvije godine”, istakao je Valentin Inzko, visoki predstavnik u BiH.
Upitnik uključuje kako jednostavna, tako i ona složenija pitanja. Veoma važno je i ono koje se odnosi na informaciju o institucionalnim i administrativnim kapacitetima.
“Vlasti u BiH se sada trebaju aktivno angažovati na svim nivoima da bi osigurale da ovaj proces nesmetano teče. S obzirom na njegovu zahtjevnu prirodu, ovaj proces će poslužiti i kao ključni test funkcionalnosti mehanizma koordinacije o pitanjima koja se tiču EU”, ističu iz Delegacije Evropske unije.
Podsjetimo na to da je nedavno i sam šef Delegacije EU i specijalni predstavnik u našoj zemlji Lars-Gunnar Wigemark posebno naglasio kako je BiH, osim obaveza u pogledu Upitnika, preuzela i provođenje bitnog paketa reformi, uključujući i reformu javne uprave.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.