Sa 53 glasa ZA i 17 PROTIV Predstavnički dom Federalnog Parlamenta usvojio je prijedlog Zakona o Penziono-invalidskom osiguranju. 14 glasača bilo je suzdržano.
Novina je uvođenje bodovne formule uz koju se visina penzije bazira na stažu osiguranja i uplaćenim doprinosima. Novim zakonom je predviđen mehanizam zaštite najugroženijih kategorija kroz najnižu penziju u dosadašnjem iznosu (326,17 KM).
“Za svaku godinu staža s plaćenim doprinosom osiguranik stiče bodove proporcionalno uplaćenom: 1 bod ako je plaća bila ista kao i prosječna plaća, 2 boda ako je bila dvostruko veća od prosječne, 0,5 ako je bila pola prosječne. U trenutku odlaska u penziju, osiguraniku se iznos penzije utvrđuje tako što se ukupan broj bodova ostvarenih u radnom vijeku množi s vrijednosti općeg boda (novčani iznos u KM). Vrijednost općeg boda (13,6 KM) se usklađuje prema procentu porasta prosječne bruto plaće u FBiH za prethodnu godinu, a penzije se usklađuju prema procentu porasta/indeksu potrošačkih cijena na godišnjem nivou u FBiH u prethodnoj godini“, pojašnjeno je iz Vlade FBiH.
Kako je danas kazao resorni ministar Vesko Drljača, osoba kojoj se uplaćuju doprinosi na 830 KM plate, nakon 40 godina radnog staža njegova penzija trebala bi iznositi 526 KM.
Jednom odobrena penzija doživotno će biti usklađivana s troškovima života.
Ovim Zakonom utvrđuje se prelazak na trezorsko poslovanje, što znači da će se svi prihodi od doprinosa za PIO slijevati na jedan budžetski račun, odakle će se isplaćivati penzije.
“Prelazak na trezor trajaće i do dvije godine od stupanja zakona na snagu, a konačno vrijeme prilagodbe Zakona će biti blizu 20 godina“, dodao je.
Osobe koje rade na osnovu ugovora o djelu, autorskog ili drugog ugovora i koje primaju ugovorenu naknadu, imaće pravo da isplaćena naknada bude preračunata u staž osiguranja. Nezaposlenim se kao staž računa vrijeme za koje je uplaćen doprinos. Za beneficirani radni staž uvešće se plaćanje aktuarski pravične stope doprinosa za PIO za svaki mjesec utvrđenog plaćanja, a čemu će prethoditi revizije svih radnih mjesta za koja se staž računa u uvećanom trajanju.
U starosnu penziju se ide sa 65 godina i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzijskog staža ili kada osoba navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na starost.
“Predviđen je prelazni period u kojem osiguranik može ostvariti pravo na starosnu penziju i prije uslova iz zakona. Tako osiguranik ima pravo na starosnu penziju i kada navrši 40 godina penzijskog staža i najmanje 62 godine. Predviđeno je postepeno povećavanje godina starosti i paralelno s tim godina staža osiguranja, a s ciljem smanjenja broja prijevremenih penzija“, pojašnjeno je.
Kod invalidskih penzija nije bilo većih izmjena, ali će biti striktnije procedure i metodologije ocjene preostale radne sposobnosti, a pooštreni su i uslovi za sticanje prava na porodičnu penziju. Poseban izuzetak je napravljen u slučaju udovica poginulih boraca pripadnika Armije BiH, HVO-a i MUP-a, jer je predviđeno da udovica šehida, odnosno poginulog branioca, ima pravo na porodičnu penziju kada navrši 50 godina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.