Zakon, bar kada je u pitanju KS - obzirom da je drugačiji zavisno od kantona, kaže da je zabranjeno posjedovanje na javnom mjestu, paljenje, ustupanje, prodaja, kupovina i nuđenje petardi i drugih priotehničkih sredstava bez odobrenja nadležnog organa.
A MUP KS u ovom periodu sprovodi i dodatne, planske aktivnosti.
“Naši policijski službenici u građanskim odijelima su na mjestima gdje se vrši prodaja, nabavka , preprodaja i upotreba te lociraju takva mjesta i identificiraju osobe i osobe budu kažnjene”, kazao je Irfan Nefić, portparol MUP-a KS za N1.
Mi smo pak danas pokušali kupiti neka od pirotehničkih sredstava na ulicama Sarajeva, i nije nam pošlo za rukom. Odgovor je glasio: Nemamo petardi.
Ali zato internetski oglasi uvijek nude alternativu. Od top guna, jackpota, bazuke pa nadalje. Na vama je da izaberete.
Ovako je tekao jedan od razgovora:
N1: Ima li petardi?
– Ima
N1: Gdje se nalazite da dođemo?
– Trenutno sam na Otoci pa moram do kuće, gdje si ti?
N1: Na Pofalićima, gdje se možemo naći da preuzmem?
– Koje si htio?
N1: Ima li šta jače, bengalke, topovski i slično?
– Trenutno nema topovskih, ima TNT, zolja.
Osim narušavanja javnog reda i mira, mnogo veći problem su ozljede koje mogu nanijeti pirotehnička sredstva. A novogodišnji doček u Sarajevu uz Dinu Merlina osim velikog broja očekivanih turista, povlači i pitanje upotrebe pirotehnike ?!
“Mi smo svjesni da će biti upotrebe, međutim nama je bitno da toga bude što manje da ne bude povrijeđenih i da osobe koje se posebno budu isticale u tome budu sankcionisane”, pojasnio je Nefić.
Predviđene kazne za počinoce su od 300,00 do 900,00 KM, a za roditelje maloljetnih prekršilaca od 400,00 do 1.200,00 KM .
“Udarac po džepu” kako se u narodu kaže – očito bi trebalo da ima najviše efekta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.