Timothy Less ostaje pri svom stavu o neophodnosti podjela zarad očuvanja mira na Balkanu. Po njegovoj kontroverznoj teoriji, najviše bi ispaštala Bosna i Hercegovina, koja bi bila podijeljena između Velike Srbije i Velike Hrvatske. Stoga smo ga pitali - šta bi, po njemu, bilo sa ostatkom BiH, i Bošnjacima?
“Nakon tog procesa, ostala bi Bosna kao nezavisna država koja bi bila bazirana na prostor Sarajeva i ostale dijelove, minus Republika Srpska i hrvatski dijelovi, odnosno trećeg entiteta. Moguće je i da bi se Srebrenica i dijelovi RS sa bošnjačkom većinom mogli pridružiti bosanskoj državi. Srbi i Bošnjaci bi trebalo da o tome raspravljaju”, kazao je.
Što se tiče Republike Srpske, Less više vjeruje u stvaranje svojevrsne unije sa Srbijom, gdje bi Republika Srpska bila pokrajina, nego u nezavisnost ovog entiteta.
“Ne vjerujem da je Republika Srpska u stanju da bude nazavisna država. Niti mislim da većina Srba žudi za nezavisnom državom, kao krajnjim političkim cijlem. Ono što oni žele jeste veća autonomija od ostatka Bosne i Hercegovina, te samoopredjeljenje kada je riječ o njihovim unutarnjim stvarima, to je politička realnost i znači svojevrsno razbijanje Bosne i Hercegovine. U praksi, Republika Srpska nije u stanju da opstane kao entitet, već bi trebalo da postane autonomna u okviru svojevrsne unije sa Srbijom. Pretpostavljam da bi srednjoročni cilj Republike Srpske mogao da bude da postane autonomna pokrajina u okviru proširene Srbije. No, o tome treba da odluče ljudi na terenu, a ne ja.”
Hrvatsko pitanje Less bi riješio uspostavom trećeg entiteta, koji bi imao pretenziju da se pripoji Hrvatskoj.
“U ovom trenutki to nije veliko političko pitanje, ali je moguće, Neke će se stvari morati dogoditi. Vidim da se javljaju tvrdi nacionalistički sentimenti, sa idejom absorpcije hrvatske manjine time što će se proširiti hrvatska država”.
Nakon što se američka ambasada ranije ogradila od ovog teksta, objavljenog u američkom Foreign Affairsu, slična poruka i iz britanske ambasade.
“Ovo su stavovi bivšeg uposlenika koji više ne radi za Vladu Ujedinjenog Kraljevstva. Ova analiza prepuna manjkavosti ni na koji način ne predstavlja razmišljanja Vlade Ujedinjenog Kraljevstva. Ujedinjeno Kraljevstvo je snažno posvećeno suverenitetu, teritorijalnom integritetu i političkoj nezavisnosti Bosne i Hercegovine, kao i drugih zemalja u regionu. Nema prekrajanja granica na Balkanu“.
Lessova analiza naišla je ili na osude ili na ignoranciju političara i intelektualaca.
“Što se tiče SDP-a za nas priča da bi se BiH mogla dijeliti ili formirati neke nove države, ne želimo niti otvarati tu priču niti biti dio te priče”, ocijenio je Nermin Nikšić, lider SDP-a.
“Znamo da je ista priča bila devedesetih. Znamo kako se to završava. Jedini način da se tako nešto ostvari je kroz nasilje. Mi ako želimo da riješimo naše probleme – je kroz dijalog i dogovor”, kazao je analitičar Jasmin Mujanović.
Podsjetimo, Timothy Less je nekadašnji šef britatnskog konzulata u Banjaluci. U svom članku je napisao da je za održiv mir na Balkanu potrebno stvaranje velike Albanije, Hrvatske i Srbije. No, u tome, zvanično, nije naišao na istomišljenike.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.