Uvoz je u Bosni i Hercegovini umnogome veći od izvoza rečenica je koju čujemo svakodnevno. No nije tako u svim segmentima. Izvoz "mozgova" ili izvoz "pameti" Itekako nam ide od ruke. Mladi i perspektivni uglavnom sebe ne pronalaze u BiH. Prijedorčanin Milan Vrućinić, fizičar i doktorant sa Cambridgea, pravi je primjer.
Od Lušci Palanke kod Sanskog Mosta do Londona. Od izbjeglištva do doktorata na Cambridgeu. Dug i trnovit, ali uspješan put prevalio je Milan Vrućinić, mladi fizičar.
Znanje koje je stekao u Elektrotehničkoj školi u Prijedoru, ali i na PMF-u u Banjaluci, bili su odlična startna pozicija za evropske univerzitete. Nakon mastera u Holandiji, uslijedio je doktorat na slavnom Kembridžu.
“Iskustvo na Cambridgeu bilo je vrijedno. Doktorat sam izazovan jer nikada ne znaš kako će eksperiment raditi”, kaže Milan Vrućinić, fizičar, doktorant Kembridža.
Milan se vratio, ali ne zauvijek. Svoje znanje nesebično dijeli. Pun je amfitetar studenata fizike i matematike. Slušaju i uče. Mnogi od njih namjeravaju da odu. Zna to Milanov mentor, jedan od rijetkih stručnjaka atomske fizike u BiH. Uvijek su nam “mozgovi” odlazili, kaže. Ne treba im zamjerati što idu gdje je bolje.
“Ja kao prosvjetni radnik uvijek sam ponosan kad učenici uspiju. Ne treba mladim ljudima zamjerati što idu tamo gdje mogu da se ostvare”, kazao je Branko Predojević, profesor atomske fizike na PMF-u u Banjaluci.
Karijeru je ovaj doktorant Cambridgea počeo u Londonu. Uspješno koristi svoje znanje.
A da bi se vratio u BiH, i on i drugi mladi, kaže potrebni su uslovi.
“Nisu to samo materijalni uslovi, već društvo cjelokupno, da se cijeni ko šta zna, a ne ko koga zna. Nažalost, mislim da nismo blizu toga…”, poruka je Milana Vrućinića, fizičara i doktoranta uglednog Cambridgea.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.