Stručnjaci o zagađenju zraka: Posljedice mogu biti dugoročne

Vijesti 26. dec 201613:27 > 13:28
N1

Od kada se vrši mjerenje u Kantonu Sarajevo, a to je od druge polovine 2008. godine kada su uvedene automatske stanice, ovo je prvi put da imamo epizodu uzbune kazala je za N1 Sanela Salihagić rukovodilac Odjeljenja sanitarne hemije u Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

Jutros do 10 sati zabilježeno je od 397-525 mikrograma po metru kubnom lebdećih čestica. Iz Zavoda napominju da je normalna vrijednost do 50.

Iako je juče do značajnog pada PM 10 čestica, kako tvrde u kantonalnom Zavoduno, tokom jutra je ponovo došlo do povećanja koje je rangu stanja uzbune. Potrebno je da se svi pridržavaju interventnih mjera.

Trenutno su opet jako visoke vrijednosti koje su u rangu praga uzbune. Posljedice mogu biti razne od dugotrajnih do kratkoročnih koje svi mi osjetimo i naša djeca u smislu kašljanja i tegoba sa disanjem. To je normalno da će se odraziti više na ugroženu populaciju stanovništva, na djecu malu kojima su nerazvijena pluća, na starije osobe, hronične bolesnike”, kazala je Salihagić.

Trenutno stanje u Kantonu Sarajevo, ali i u drugim dijelovima Federacije BiH za N1 komentarisao je i ekspert za kvalitet zraka Martin Tais. Kazao je da su mjere Vlade Kantona Sarajevo palijativne, ali jedino moguće rješenje.

Mislim da su one imale određenog efekta malog pada, ali očekuje se da će možda i vrijeme malo pomoći sutra. Osnovno je rješenje ovdje smanjiti emisiju. Pošto imamo veliki problem sa PM10 česticama, potrebno je samnjiti emisiju. Zabraniti loženje uglja. Mi smo nekad 70-tih uveli plin i dali stotine milione dolara, izbacili smo ugalj, bilo je gore nego danas. Međutim, ne može se ljudima zbraniti da lože ugalj nego se mora stimulisati cijena plina ili struje da bude jeftinija od uglja u zimskim mjesecima. To je jedino rješenje”, smatra Tais.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.