KCUS o reorganizaciji na GAK-u i Pedijatrijskoj klinici

Vijesti 06. jan 201711:41 > 11:45
N1

Klinički univerzitetski centar u Sarajevu reagovao je na izjave pedijatra dr. Dragana Đokanovića koji je nedavno napustio ovu ustanovu.

Gostujući na N1, dr. Đokanović je kazao da je posljednja sistematizacija koja je napravljena u njemu prelomila odluku o odlasku.

“Od sedam doktora koliko je bilo prije godinu dana na neonatološkom odjeljenju Porodilišta, ostala smo nas trojica da bi kraj 2016. dočekao samo ja. Po novoj sistematizaciji trebao sam preći na Pedijatrijsku kliniku i neonatološko odjeljenje koji bi onda pokrivalo Porodilište. Meni najviše smeta što je nemoguće kvalitetno raditi na neonatološkom odjeljenju Porodilišta. Morate uvijek imati ljekare koji svakodnevno nadziru rad, stalne promjene, svaki dan novi doktor. Nisam želio biti formalno odvojen od mjesta na kojem radim i zarađujem novac, a vidio sam da to otvara vrata mnogim problemima”, kazao je doktor i objasnio o kakvim problemima se radi.

“Stvaraju se pretpostavke za novu epidemiju. Kada se desila epidemija 1985. godine, od koje je umrlo 10 beba, cijela BiH se digla na noge. Tada je smijenjen šef Klinike i uvedene su radikalne mjere“.

Kako je danas saopćeno iz KCUS-a, reorganizacija koja znači “stavljanje pod isti krov” neonatološke službe na GAK-u i Neonatalne intenzivne njege na Pedijatrijskoj klinici bila je neophodna iz više razloga:

“Oba segmenta zdravstvene njege novorođenčadi predstavljaju dio istog kliničkog puta pacijenta, budući da se sva ugrožena djeca rođena na GAK-u premještaju na Intenzivnu njegu Pedijatrijske klinike. Nigdje u svijetu ne postoji Neonatološka služba na tercijarnom nivou, koja se bavi samo primarnom reanimacijom i transporto-novorođenčadi (pogledati organizaciju bilo gdje, uključujući regiju: svako porodilište na tercijarnom nivou ima intenzivnu njegu). Obje neonatološke službe se fizički nalaze pod istim krovom, s povezanošću porođajnih sala i Intenzivne njege liftom koji služi samo za transport novorođenčadi. Ujedinjavanje službi omogućuje rotaciju neonatologa i edukaciju specijalizanata. Reorganizacija ne utiče na mogućnost intrahospitalnih infekcija, budući da se one preveniraju strogim epidemiološkim nadzorom, koji sa ovim nema nikakve veze. Naprotiv, povezivanjem će se omogućiti bolji uvid u situaciju na Odjelu patologije trudnoće, kao i u pojedinačnu istoriju bolesti svakog novorođenčeta. Reorganizacija će omogućiti bolje povezivanje majki smještenih na GAK-u i novorođenčadi na Intenzivnoj njezi, što uključuje ranu prehranu majčinim mlijekom”, saopćeno je iz KCUS-a.

Ovaj način organizacije poboljšava, tvrde iz ove institucije, a ne ugrožava zdravstvenu zaštitu novorođenčadi.

“Činjenica je da dr. Draganu Đokanoviću ne odgovara ovaj način reorganizacije, koji podrazumijeva drugačiji angažman za koji je potrebno provesti dodatnu edukaciju, što je njegov lični izbor i nikako ne može biti opravdanje da se ličnim razlozima ospori organizacija koja je su skladu sa evropskim neonatološkim standardima. Transporti ugrožene novorođenčadi sa GAK-a često nisu bili adekvatni, zbog neprovođenja novih strategija zbrinjavanja i stabilizacije u porođajnoj sali, osobito kod prijevremeno rođene djece. Očito da dr. Dragan Đokanović nije spreman za primjenu savremenih standarda u zbrinjavanju ugroženih novorođenčadi, što podrazumjeva intenzivnu dodatnu edukaciju i viši stupanj odgovornosti”, naveli su iz KCUS-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.