Savić: Osnovni problem kod vakcina je ljekarska etika u BiH

Vijesti 11. jan 201708:50 > 09:40
N1

Mi nikada nismo bili protiv vakcinacije kao oblika zaštite zdravlja djece, ali jesmo protiv loših vakcinacijskih praksi koje se godinama provode u BiH, poručili su roditelji teško bolesne djece u BiH.

Udruženje roditelja teško bolesne djece traži izmjene Krivičnog zakona kojim bi se standardizovale istražne radnje u krivičnim postupcima zdravlja djece nakon vakcinacije. Jagoda Savić, predsjednica Udruženja roditelja teško oboljele djece BiH, bila je gošća Novog dana.

O tome koliko je teško bolesne djece zbog vakcine u BiH je komentarisala kako brojka nije relevantan pokazatelj problema, jer postoji visok procenat odbačenih dijagnoza.

Na pitanje je li problem u lošim vakcinama ili načinu davanja tih vakcina je odgovorila: “Kod nekih vakcina postoji problem lošeg kvaliteta a kod nekih lošeg davanja. Četiri bitne vakcine se daju u prvoj godini života. Ja savršeno dobro znam kakav je značaj vakcinacije djece, no moram se osvrnuti na jednu stvar. Ja sam za vrijeme rata volontirala u Crvenom krstu Italije i prevodila ljekaru koji je primao ljude u izbjeglički kamp. Tada mi je isteklo dejstvo vakcine koju sam primila kao dijete i dobila sam virus velikog kašlja i ne treba niko da mi priča da djecu treba vakcinisati kad znam kakva gušenja dobijam zato što se tom velikom kašlju sada ne može ništa da uradi i zato se zalažem da se ispita dužina trajanja zaštitnog efekta vakcine. Od ‘92. godine do danas ja imam svake dvije-tri godine stravične napade kašlja koje traju tri mjeseca“.

U studiju N1 spomenut je i slučaj dječaka koji je odmah nakon što je rođen je u bolnici primio vakcine BCG i hepatitis B. Mjesec dana kasnije, 31. decembra  2007. godine je primio drugu dozu hepatitis B vakcine. Kod njega je došlo do zatajenja rada srca i drugih vitalnih organa, pa je zbog ugroženog života hitno prebačen u bolnicu. U bolnici je otkriveno da je dječak dobio sepsu i da je uzrok zagađenja njegove krvi bakterija staphiloccocus aureus (zlatni stafilokok). Ova bakterija se toliko brzo i toliko količinski namnožila da mu se čak morala mijenjati krv, a nakon decet godina borbe, dječak je preminuo.

O tome o kojoj vrsti bakterije se radilo je kazala: “Ono što je osnovni problem zbog čega smo se povukli iz javnosti je bio taj što smo u tišini ispitivali postvakcinacijske efekte i za to je potrebna izolacija. Dokazali smo statistički da postoji sistematski izbjegavanje da se djeca kompletno medicinski obrade i da se u obradu uključe i toksikološke analize. Mi to ne radimo i nikad nismo, a kad pokrenemo pitanje loših vakcinacijskih praksi zovu nas antivakcinacijskim lobijem. Ja sam tog dječaka koji je preminuo poznavala i držala ga u rukama kada je imao 10 mjeseci, bio je nepomičan. Problem kod nas je u tome što imamo dijagnostiku koja ne uključuje sve relevantne analize i imamo ljekare koji ne rade dovoljno savjesno, jer da rade, oni će ispitati dijete detaljno, a ako je u pitanju loša vakcina, uperit će prst u javno zdravstvo da trebamo zaštititi dijete od toga, međutim osnovni problem je ljekarska etika u BiH. Mnogo toga znaju ali neće ništa da kažu“.

Tom su dječaku na analizama iz Amerike napisali da ima nasljedni genetski poremećaj po majci i to je razlog zašto je istraga u Tužilaštvu završena. Nakon nekoliko godina otac tog djeteta tražio je da se ta genetička analiza uradi ponovo i uradila se u Belgiji i taj nalaz je suprotan onom prvom. Nakon toga se uradio još jedan u Njemačkoj koji je također pobio prvi. Sad imamo jedan protiv dva nalaza“, dodala je Savić.

Dječak koji je preminuo je primio euvax vakcinu koja se šest godina koristila u BiH i na njoj nije bio istaknut proizvođač.

Ta vakcina je napravljena genetskim inžinjeringom koja se pravi tako da se dio DNK zasijava na podlozi od kvasca da bi se stvorio taj određeni gen. Ne znamo je li životinjski ili ljudski gen i nije se znala dužina zaštitnog efekta nakon primanja. Također, ne zna se od čega je dijete dobilo sepsu, da li iz bolnice ili od vakcinacije. Da je u Zenici urađena analiza s radnih površina, znalo bi se da li je do njih ili ne“, navela je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.