Ferguson: Korupcija u BiH onemogućava njen ekonomski razvoj

Vijesti 09. dec 201412:04 > 12:07
Twitter

"Korupcija u BiH onemogućava njen ekonomski razvoj, ometa strana ulaganja i povećava troškove poslovanja, tako da vlast u BiH nema drugog izbora, nego da ostvari napredak u otklanjanju ovog problema", izjavio je danas u Sarajevu ambasador Velike Britanije u BiH Edward Ferguson.

“Korupcija je ozbiljni problem u BiH i prema skorašnjim istraživanjima, koje je obavila agencija `Galop`, BiH je zemlja u kojoj imamo drugu najveću percepciju građana o prisutnosti korupcije”, rekao je Ferguson novinarima, prije održavanja konferencije pod nazivom “Borba protiv korupcije u komparativnoj perspektivi”.

Ferguson je istakao da britanska Ambasada sarađuje sa različitim nivoima vlasti u BiH i pomaže im da razviju svoje strategije za borbu protiv korupcije te ponovio nedavnu izjavu evropskih komesara da BiH više nisu potrebni slogani, već rezultati u borbi protiv korupcije, kao i da organi vlasti u BiH ovom pitanju daju prioritet.

Zamjenik direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH Dragan Slipac rekao je da Agencija trenutno radi na planu prevencije, planovima integriteta sa institucijama BiH, i to na svim nivoima, iz čega proizlaze planovi borbe protiv korupcije.

“Ubuduće želimo postići da Agencija bude glavna tačka oko koje će se okupljati svi segmenti društva, sve institucije, pa i građani BiH, kako bi se stvorio jedan široki front u borbi protiv korupcije u BiH”, istakao je Slipac.

Prema njegovim riječima, u izradi je nova strategija za borbu protiv korupcije koja predviđa da se prošire institucionalni kapaciteti i normativni zakonski okviri u borbi protiv korupcije, te predviđa poboljšanje, kako u javnom, tako i u privatnom sektoru.

“Sudovi i tijela za provođenje zakona bi u koordinaciji trebalo da poboljšaju procesuiranje korupcije”, naglasio je Slipac i dodao da je potrebno podizanje javne svijesti i uključivanje svih segmenata društva u borbu protiv korupcije.

On je rekao da bi za borbu protiv korupcije bilo potrebno harmonizovati zakonodavni okvir u BiH, ali i uvesti nove mehanizme za dokazivanje krivičnih djela korupcije, ponovivši da je ova negativna pojava zahvatila sve segmente društva u BiH i da je poprimila sistemski karakter.

Predsjedavajući Odbora direktora “Transparency Internationala” (TI) BiH Emir Đikić rekao je da je prošle godine Sud BiH imao tri slučaja vezana za korupciju, od kojih je jedan sa osuđujućom presudom, dok su dvije presude oslobađajuće.

Prema njegovim riječima, političke partije, odnosno njihove elite su ocijenjene u posljednjih nekoliko godina kao najkorumpiranije u BiH, dok su sudovi i tužilaštva u posljednjih pet godina apsolutno neefikasni u borbi protiv korupcije, a 2013. godina je ocijenjena kao najgorom.

Đikić je naveo da je korupcija prisutna i u obrazovanju, zdravstvu, te policijskim snagama, pojasnivši da se građani BiH najviše susreću sa tim segmentima društva, koji su i najvažniji za njihov život.

On je podsjetio da je TI prije nekoliko dana objavio indeks percepcije korupcije, te da relevantna istraživanja pokazuju da BiH ne uspijeva u borbi protiv korupcije, da se BiH pomakla za osam mjesta niže na ljestvici “Transparency Internationala”, odnosno da je BiH nazadovala na planu zakonodavnog okvira.

Današnju konferenciju organizovali su Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH, u saranji sa “Transparency Internnationalom” i uz podršku Vlade Velike Britanije, a povodom 9. decembra – Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.