I Izetbegović je 2011. upozoravala na mogućnost epidemije

Vijesti 17. jan 201718:02 > 19:14
N1

Alzadina Puška Ismaila je rodila u 27 sedmici. Svi bebini nalazi su bili u redu. Ipak, Ismail je iznenada preminuo, ljekari su rekli zbog toga što mu je srce oslabilo. Alzadina u to ne vjeruje, obratila se Kantonalnoj ljekarskoj komori, zbog toga što sumnja na neku vrstu infekcije.

Kako je kazala, higijenski uvjeti na klinici su ispod svih kriterija. Sada čeka sjednicu etičke komisije. A onda ako treba na sud.

“Sad ako bi sud rekao da se uradi obdukcija ja ću na to pristati jer znam sto posto da su oni krivi. Beba mi je bila u redu, imam potvrdu. Doktorica me je uvjeravala da je sve dobro, da je dobar ultrazvuk srca, a beba preko noći umrla jer joj je oslabilo srce, nemoguće”, kazala je Alzadina Puška.

Prethodno su se o smrti nekoliko beba oglasili ljekari Kliničkog centra u Sarajevu. Oštro su odbacili optužbe da su na bilo koji način odgovorni za nesreću. Kazali su da su učinili sve što je u njihovoj moći da spase novorođenčad, ali postojale su komplikacije koje se nisu mogle prevazići. Pisanje medija o ovom slučaju iz Kliničkog su okarakterisali kao mobing koji im onemogućava da kvalitetno obavljaju posao. Zbog situacije na pojedinim klinikama na Porodilištu nedavno je otkaz dao doktor Dragan Đokanović, koji je kazao kako se plaši da bi zbog nedostatka kadrova, ali i nove sistematizacije koja predviđa aktivan rad na nekoliko klinika, s bolesnom djecom s Pedijatrije i novorođenčadima, moglo doći do epidemije.

“Doktorica Izetbegović i ja smo oko toga imali potpuno usaglašen stav. Mi smo sate i sate pričali o tome dok smo skupa dežurali na Klinici i zaista je ona s puno razumijevanja gladala na problem Neonatološkog odjeljenja na Porodilištu i bila je jedna od najzaslužnijih što smo kadrovski ojačali to odjeljenje. U doba njenog direktorovanja na Jezeru primili smo dvije mlađe kolegice. Nikako ne mogu da prihvatim činjenicu, jer znam doktoricu, da ona ne razumije problem”, istakao je Dragan Đokanović, neonatolog.

Da je stavove koje danas zagovara Đokanović, zagovarala i Izetbegović još 2011., kada je bila direktorica Porodilišta, pokazuje i zapisnik sa sjednice Kolegija generalnih direktora KCUS-a, gdje u izlaganju Izetbegović, između ostalog izgovara i sljedeću rečenicu:

“Od samog početka prelaska na lokalitet Jezero skretala je pažnju na epidemiološku opasnost za novorođenčad na Klinici za ginekologiju i akušerstvo od bolesne djece s Pedijatrijske klinike jer se zgrada ne može fizički podijeliti, a bliskost pacijenata i velikog broja posjetilaca Pedijatrijske klinike, otežava rad”.

Ali u fokusu javnosti, umjesto pacijenata, uporno su kadrovska preslagivanja. Zadnje u nizu je kako je neurohirurg Kemal Dizdarević kazao, njegov otkaz. Iz KCUS-a su ga demantovali i kazali da je samo dobio opomenu pred otkaz, jer su službenici Zavoda za zdravstvo KS utvrdili da dok je bio na bolovanju, istovremeno radio za privatnu kliniku Emira Talirevića. Ali i da je napravio niz drugih prekršaja.

Istovremeno je direktorica Izetbegović zbog teške situacije na Kliničkom dobila odobrenje cjelokupnog Upravnog odbora da sama odlučuje o javnim nabavkama iznad 50 hiljada maraka, iako Zakon jasno kaže da mora postojati plan i transparentnost. Dok Upravni odbor svoje ovlasti ovakvim odlukama stavlja na raspolaganje pojedincu, a menadžement tvrdi da stanje na Kliničkom nije alarmantno, onda bi alarmantni za sve zdravstvene institucije trebali biti ovi podaci Federalne ljekarske komore, prema kojima je samo prošle godine Federaciju BiH napustilo blizu 300 ljekara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.