U Sarajevu je upriličen prijem u Narodnom pozorištu povodom Kineske nove godine koji je organizovala ambasadorice Kine u BiH, ali to nije sve što se večeras dešava.
Sreća – prosperitet – bogatstvo. Papirna dekoracija sa najljepšim željama ukrasit će uoči Nove godine vrata svih kineskih domova. Pripreme i u Sarajevu – daleko od rodne Kine, ali ipak u okriju porodice.
“Svaka porodica ima ovakvu dekoraciju. Ovdje piše proljeće. U kineskoj kulturi, proljeće je najbolje vrijeme. Označava početak godine. Tada radimo ovakve kaligrafije i stavljamo ih na vrata za vrijeme kineskog festivala proljeća”, kazao je Niu Ding Wei, kaligraf i trener tradicionalnih kineskih borilačkih vještina.
Kaligraf, profesor kineskog jezika i trener tradicionalnih kineskih borilačkih vještina došao je samo na neko vrijeme. Ipak razmišlja o stalnoj adresi u Sarajevu. Slično je i s Chen Li – dok priča o tome zašto voli Sarajevo, uči nas i umjetnosti rezanja papira, vještini koju je UNESCO još 2009. upisao u listu svjetske nematerijalne baštine:
“Moji studenti su uvijek tako spremni pomoći. Na primjer, ako sam bolesna i hoću da kupim lijek u apoteci, a ne znam bosanski jezik, oni me uvijek odvedu u apoteku da kupim lijekove”, otkrila je Chen Lin, profesorica kineskog jezika.
“Dobro jutro”. Učimo sa direktorom Konfučijevog instituta i osnove jezika. Savladavanje znakova će potrajati, ali smo razlog dolaska saznali brzo.
“Svi znamo Sarajevo veoma dobro. Gledali smo Valter brani Sarajevo. Film je bio i ostao veoma popularan. Znamo dosta o Bosni i Hercegovini i Sarajevu”, kaže La Weixin i dodaje:
“Ovdje sam godinu. Bosanci su veoma darežljivi i ljubazni, baš kao i Kinezi. Veoma su otvoreni za riječ drugog. Prihvataju svakoga – iz svakog kuta svijeta. Kao Kinezi su”.
Dvije decenije unazad, brojne kineske trgovine davale su sarajevskim naseljima izgled kineskih četvrti. Danas, kada su one odavno zatvorene, čini se da je interes Bosanaca za Kinu daleko veći nego obratno. Oko 200 Bosanaca ovdje u Konfučijevom centru uči kineski i otkriva kulturu dalekog Istoka. A tek 163 državljana Kine dobilo je prošle godine dozvolu stalnog boravka u Bosni i Hercegovini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.