Teška situacija na BHRT-u: Svakim danom sve je gore

Vijesti 23. jan 201717:59 > 18:05
N1

Finansiranje Javnog RTV servisa BHRT odavno je dovedeno u pitanje. Radnici su zabrinuti za svoju egzistenciju, rade sa zastarjelom opremom, a vlast ne pokazuje veće interesovanje da rješi dugogodišnji problem finansiranja.

Kada je BHRT formiran u ovakvom obliku kao sada, sve je funkcionisalo na početku u najboljem redu. 21. decembra 2005. Dom naroda Parlamenta BiH usvojio Zakon o Javnom RTV servisu čime je definisana uloga državne televizije.

Međutim posljednjih nekoliko godina RTV taksa je u konstantnom padu, Upravni odbor je u novembru izašao sa podatkom da je naplata manja za petinu, odnosno za 2 miliona KM u istom periodu 2015. Velika su dugovanja BHRT-a, ali su dugovanja prisutna i od strane druga dva emitera.

Prema podacima BHRT-a ona su veća od 15 miliona KM. Duže vrijeme pokušava da se nađe rješenje naplate RTV takse. Glavne ideje su bile putem računa za električnu energiju i posebnim porezom za javne servise, ali zakonodavna vlast nije imala sluha.

Problem je i zastarjela oprema, tako da je potrebno osavremenjavanje, ali i sistematizacija koja je dugo na čekanju. Na BHRT-u je oko 900 zaposlenih.

Situacija je takva da radnicima BHRT-a više od 20 mjeseci nisu uplaćeni doprinosi za penziono osiguiranje. Problem je da je stanje svakog dana sve gore i gore. BHRT je svakog dana sve više dužan. Bojimo se da svaki naredni mjesec ne dođe do neisplaćivanja plate, a do sada je isplaćivana posljednjeg ili pretposljednjeg dana u mjesecu“, rekao je Damir Smital, predsjednik Samostalnog sindikata zaposlenih u BHRT-a.

Smital kaže da ako nisu dovoljno dobra rješenja radnika, onda vlasti trebaju predložiti neka druga.

Kakva je sada situacija sa naplatom RTV takse?

Sigurno je ispod 40 posto. Građani prelazeći s fiksnim telekomoperatera, smatraju da nisu dužni plaćati RTV taksu. Inkasantske službe entittskih javnih službi prikupljaju ostatak, ali je teško doći do podataka koliko se naplaćuje.

Šta sindikat može učiniti kada je opstanak BHRT-au pitanju?

Dali smo rok od 60 dana, tražili s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH i resornim ministrom, te zastupnicima. Ako nas niko ne bude htio saslušati i ako se ne nađe rješenje. 12 godina se ne primjenjuje Zakon o RTV sistemu“, dodao je Smital.

Postoje dva sindikata u BHRT-u koji su razjedinjeni.

Prije dvije godine svaka plata je bila isplaćena, kao i doprinosi, penziono i zdravstveno. HRT ima 3.000 radnika, a RTV taksa se 90% a iznosi oko 20KM. RTS ima 3.300 radnika. BHRT, FTV i RTRS imaju oko 1.500 radnika. Ne smatramo da je to prevelik broj radnika, ali slažem se da je potrebna reorganizacija i da postoje neki koji su pretplaćeni za svoj posao. Ko radi treba dobiti adekvatnu platu za svoj rad.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.