Izvještaj dolazi kao reakcija na izvještaj Evropske komisije koji je pripreman na jesen prošle godine. U ovom izvještaju je veliki broj amandmana, što pokazuje veliki interes za BiH, izjavio je Cristian Dan Preda, izvjestioc Evropskog parlamenta za Bosnu i Hercegovinu.
On je pozdravio provedene reforme te kazao da je iza BiH dobra godina, bar iz perspektive provedbi socio-ekonomskih reformi.
“Smatram da u BiH imate potrebne kapacitete da ove reforme pretočite u prave dobrobiti za građane. Važno je da političari u BiH pronađu saglasnost jer sam proces popunjavanja upitnika je tehničko pitanje, a ne prilika da se izmišljaju nova politička pitanja i problemi.”
Dan Preda smatra kako nije dobra ideja odgađanje dostavljanja odgovora na upitnika EK, te da je bitno provođenje reformi.
“Razgovarao sam sa premijerom Vlade FBiH, Fadilom Novalićem. Premijerka RS-a Željka Cvijanović je bila pozvana na sastanak, ali nije našla vremena da dođe u Sarajevo i da se razgovaramo. Ovim putem je pozivam u Brisel da razgovaramo o evorpskim integracijama BiH, imajući u vidu da je RS važan dio BiH i da treba biti uključena u svaki dijalog i evropske integracije BiH.”
Dan Preda je govorio o bitnosti kulture u BiH, te da je važno da država da podršku kulturnim radnicima.
“U Evropi ste prepoznatljivi prema festivalima i kulturi, a ne po političarima.”
Novinari su pitali Dan Predu da objasni pojam ‘federalizacije’ i šta predstavlja u izvještaju Evropskog parlamenta.
“Stav EP je jasan – prioriteti su socio-ekonomske reforme. Složili smo se u 2014. godini da imamo pristup da imamo snažne akcije u tim poljim, kako bi odgovorili očekivanjima građana. Stavovi su jasno izneseni u ranijim rezolucijama EP-a. U međuvremenu ako se domaći političari usaglase oko nekih političkih reformi, mi možemo pozdraviti i podržati ako su to reforme u interesu i za dobrobit građana BiH.”
On je kazao da se spominju termini mogućnosti od federalizacije i decentralizacije.
“Federalizacija nije najprihvatljivi pojam u svim članicama EU. Imaju zemje s federalnim uređenjem, a članice su EU. U konačnici je na domaćim političarima, ako žele iskoristi neki od mogućih modela, mogu reći da nije dobra da se ovakva poilitička pitanja koriste za blokiranje socio-ekonomskih reformi.“
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.