Dodik i Cvijanović: Rusija obećala RS-u državni kredit

Vijesti 19. sep 201414:58 > 15:03
Anadolija

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik nakon povratka iz Ruske Federacije izjavio je da je ruska vlada dala saglasnost da se Republici Srpskoj odbori kredit u iznosu između 500 i 700 miliona eura.

Kako RS nije država, pojasnio je Dodik tokom današnjeg obraćanja novinarima u Banjoj Luci, postoje i različite procedure prema kojima Rusija može odobriti državni kredit. Dodao je da to znači da saglasnost na kredit, osim vlade, treba dati i parlament Ruske Federacije.

Ne precizirajući kada bi kredit mogao postati operativan, Dodik je naveo da je RS iznijela svoje uslove pod kojim bi ga mogla vraćati, a to je grejs period od dvije do tri godine, kamatna stopa između dva i tri posto te rok otplate od 10 godina.

“To su naši uslovi koje ruska strana nije ni odbila ni prihvatila”, naveo je Dodik.

Kazao je da bi ruski državni kredit trebao da posluži za stabilizaciju budžeta RS i fondova ovog bh. entiteta, kako se ne bi ugrozila visina i redovnost isplata plata i penzija te kako bi bio izvršen reprogram postojećeg kreditnog zaduženja.

“Ne želimo da ugrozimo aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom, ali nismo spremni pristajati na ucjene”, istakao je on.

Premijerka RS Željka Cvijanović, koja je s Dodikom također boravila u posjeti Moskvi, potvrdila je da je „s jednom ruskom komercijalnom bankom dogovoren kredit u visini od 65 miliona eura za podršku budžetu RS, pošto se taj iznos uklapa u odluku Narodne skupštine RS o dugu  i zaduženju za 2014. godinu“.

Zarubežnjeft garant kredita za RS

Taj kredit mogao bi biti, dodala je Cvijanović, realizovan u veoma kratkom roku, jer sada samo predstoji da se „u Vladi RS završi prevod klauzula ugovora“. Pritom nije kazala s kojom je ruskom komercijalnom bankom kredit dogovoren, niti pod kojim je uvjetima sklopljen.

Uz opasku kako su „neutemeljene kritike koje su iz RS uslijedile nakon dogovora o ovom kreditu“, Cvijanović je pojasnila da je “ruska naftna kompanija Zarubežnjeft, kao suvlasnik Rafinerije nafte Brod, predložila da dignemo ovaj kredit, a da oni zbog duga koji imaju prema Vladi RS iz obaveza proisteklih iz ugovora o privatizaciji, za njega daju garanciju“.

Navela je da je kao premijerka „imajući razumijevanje za ukupno težak položaj naftne industrije u svijetu i namjere Zarubežnjefta da ne gase proizvodnju u brodskoj Rafineriji, na to pristala“.

Kredit će, potvrdila je Cvijanović, vraćati RS, a kamata će biti uključena u dug Zarubežnjefta prema RS-u.

I premijerka i predsjednik RS izrazili su zadovoljstvo ugovorom sklopljenim između kompanije Gasprom i Gasa RS o direktnoj isporuci gasa ovom entitetu u BiH.

Dodik je podvukao da će tako biti prekinuta zavisnost RS u snabdijevanju gasa, te da će, bez posrednika, RS kubni metar gasa plaćati za 200 dolara manje nego što je to do sada bio slučaj.

 Zahvalnost Putinu

Osvrčući se na susret s predsjednikom Ruske federacije Vladimirom Putinom, Dodik je rekao da je tokom sastanka razgovarano o više političkih i ekonomskih tema važnih za RS. Istakao je da je ruskom predsjedniku izrazio zahvalnost “zbog podrške zvanične ruske politike prema pisanom Dejtonskom sporazumu“.

„Ruska Federacija tu podršku manifestuje i kroz Vijeće za implementaciju mira u BiH i Savjet bezbjednosti UN-a, čime smo i mi dobili priliku da govorimo preko ruskog glasa i tako opovrgnemo često netačne i jednostrane istupe visokih predstavnika“, kazao je Dodik.

Uz potrebu da, kako je kazao, RS i ubuduće zadrži političku podršku Rusije, Dodik je zaključio da je prioritetno u narednom periodu osigurati i njenu podršku kako bi zahvaljujući ruskom gasu RS osigurala i energetsku neovisnost.