Improvizovane deponije smeća "krase" ulice u Sarajevu

N1

Scene improvizovanih deponija 'krase' veliki broj sarajevskih ulica. Pored prepunih kontejnera, građani otpad odlažu gdje stignu.

Odmah pored natpisa “Ne bacaj smeće oko radnje” nalazi se odlagalište otpada, ispred stambene zgrade u Stupskoj ulici. Stanari kažu kako su ogorčeni, te pozivaju na rješenje problema.

Šta kažu građani?

– Ne može se biti zadovoljan. Ko će to uraditi. Evo gledajte… Šta je ovo?
– Užas. Postoji li eko policija? Šta radi? Samo to se pitam.
– To nije u redu. Imaju tamo svi kontejner. Je li ovo od granapa? Eto vidite, tako oni odlažu smeće, i onda to vide komšije i one isto rade.
– Sve vidite sami iz priloženog.

Iz Javnog komunalnog preduzeća Rad kažu kako su upoznati sa ovim problemom, ali i da se o njemu trebalo misliti ranije, prije izgradnje ovog naselja. Problem je, kažu, preveliki broj stambenih objekata na malom prostoru.

“Prvenstveno, treba se baviti uzrocima a ne posljedicama. Posljedice su nešto što ćemo, nažalost, gledati i u narednom periodu. Svakako, stalno iznalazimo rješenja kako bismo mogli kvalitetno odgovoriti zadatku”, kazao nam je Mirza Ramić, portparol JKP Rad Sarajevo.

Upravo neadekvatno očišćenje ulice prekrivene ledom, još jedan su od problema stanovnika glavnog grada. Saobraćajnice su prohodne, ali ne i trotoari i prilazi zgradama.

Na udaru i u opasnosti su pješaci.

“U ovoj ulici, kao i u nekolicini drugih koje se nalaze u gradskim opštinama, ne postoji nikakva mogućnost da naši radnici grtalicama prođu kroz njih kako bi ih očistili. U tom slučaju, potrebno je makar očistiti tračnice, kako bi se saobraćaj mogao odvijati”, dodao je Ramić.

Iz Rada kažu kako su nadležni za prohodnost saobraćajnica, ali ne i za prilaze zgradama. Za to su odgovorni upravitelji stambenih i poslovnih objekata, te sami stanari.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.