Šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavniku EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark prokomentarisao je masovne anti-korupcijske proteste u Rumuniji nakon usvajanja zakona koji dekriminalizira ili smanjuje kaznu za korupciju u toj zemlji.
“A kada će se ovo desiti u BiH?”, postavio je pitanje Wigemark na Twitteru sa linkom na proteste u gradovima u Rumuniji povodom iznenadne odluke tamošnje vlade da dekriminalizira ili smanji kaznu za korupciju, zlopotrebu položaja ili sukob interesa, najčešća kaznena djela koja čine političari.
And when will this happen in #BiH? Need to move forward on EU track asap. https://t.co/sJzRY5ZKO8
— Lars-Gunnar Wigemark (@LarsGWigemark) February 1, 2017
Iako je na dnevnom redu sjednice vlade bila samo projekcija budžeta za 2017. godinu, vlada je u utorak navečer usvojila zakon koji znatno potkopava borbu protiv korupcije u najkorumpiranijoj zemlji Evropske unije.
Glavne promjene odnose se na definiciju zloupotrebe položaja i sukoba interesa, a sada takav čin, u slučaju da ostvarena protupravna korist nije veća od 44.400 eura, nije kazneno djelo i za njega počinitelju ne može biti suđeno.
Ujedno, novi zakon smanjuje kazne i za velika, sada kažnjiva koruptivna djela s dosadašnjih od dvije do sedam godina zatvora na zatvorsku kaznu od šest mjeseci do tri godine.
Novi zakon smanjuje i kaznu službenicima koji zloupotrijebe ili onemoguće ostvarenje prava na temelju nečije rase, nacionalnosti, etničkog porijekla, jezika, vjeroispovijesti, spola i seksualne orijentacije, političkog opredjeljenja, imovinskog stanja, dobi ili bolesti.
Do sada je za ovakvu diskriminaciju bila predviđena zatvorska kazna od dvije do sedam godina, dok će u okviru novog zakonskog rješenja iznositi od mjesec do godinu dana.
Zakon je odmah po završetku sjednice vlade, u jedan sat poslije ponoći objavljen u rumunjskom službenom listu, a na snagu stupa za deset dana.
Demonstracije su održane u glavnom gradu Bukureštu, ali i u drugim većeim gradovima Rumunije poput Temišvara, Cluja i Iasija. Slične skupove organizirala je i rumunska dijaspora u Briselu, Kopenhagenu, Parizu, Hamburgu, Londonu i Cirihu.
Blizu 20.000 demonstranata okupilo se na centralnom bukušetskom Univerzitetskom trgu i marširalo do zgrade parlamenta, a potom i do zgrade Ministarstva pravde.
“Država ne želi amnestije, ne legalizujte kriminal i lopovluk“, slogan je koji su demonstranti uzvikivali tokom protestne šetnje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.