"Bajkovito" Sarajevo: Vode nema, ali ima računa od 1179 KM

Vijesti 08. feb 201718:30 > 20:32
N1

Društvene mreže ne miruju nakon što je sarajevski premijer Elmedin Konaković najavio da će dati čokoladu svakome ko uspije dobiti preduzeće Vodovod i kanalizacija na telefon. Za to vrijeme, redukcije vode u glavnom gradu BiH su svakodnevnica, a pojedini građani dobijaju astronomske račune za vodu.

Nakon ponoći, u Sarajevu se slavine suše i nema čarobne vile zbog kojih će procuriti, a ono što je također na bazi fantazije i bajke i je račun koji je od Vodovoda i kanalizacije dobila porodica Graho. Više od hiljadu maraka trebaju platiti za mjesec potrošnje vode. Lejla nas ubjeđuje da u stanu, ipak, nemaju bazen ili autopraonicu, kao što bi se moglo pomisliti na osnovu računa.

“Uz račun sam dobila obavještenje da je vodomjer pokvaren i da je uslijed tog kvara došlo do računa koji je 1179 KM. Kada sam otišla da se žalim i da vidim šta se dešava, da li je moguće potrošiti 600 kubika vode, rekli su mi da je tako očitano i da mogu platiti račun na rate…”, kazala nam je Lejla Graho.

Promjena vodomjera koštala je, kaže, oko 300 KM. Iako Lejla nije usamljen slučaj, žalbe ne piju vode. A plodom nisu urodili ni naši pozivi u preduzeće “Vodovod i Kanalizacija”…

Za javnost i dalje samo obavještenja o radovima na mreži ili o kvalitetnoj i zdravstveno ispravnoj vodi koju piju građani. A njima je svakodnevnih redukcija, odavno “preko glave”.

“Grozno je. Sad opet kasnije puštaju i ne valja ništa”.
“Šta ima da se kaže, svaki dan redukcije – preko dana, navečer. U Pofalićima ovdje živim, u Ruđera Boškovića”.
“Grozno; ovo stvarno nije normalno!”, kažu Sarajlije.

Problem nisu ni ljetne suše, ni zimski minusi. Razlog je dotrajala mreža, kaže Admir Cerić, istraživač u sarajevskom Institutu za hidrotehniku.

Ključ problema su ogromni gubici vode u vodovodnom sistemu, koji su oko 70 posto. Znači, od litre vode koja se zahvati sa izvorišta, kojih ima nekoliko u sarajevskom vodovodu, 70 posto te vode se izgubi… Pored toga, velika količina vode se i krade iz vodovodnog sistema“, naveo je Admir Cerić, glavni inžinjer/istraživač iz Instituta za hidrotehniku D.D. Sarajevo.

Naš sagovornik otkriva da će trebati godine dok se dotrajala vodovodna mreža ne sanira, a gubici ne smanje. A kada će taj posao zaista okončati ne znamo, jer u menadžmentu Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća ni sam kantonalni premijer nema povjerenja.

Podsjetimo, svakome ko preduzeće Vodovod i kanalizacija dobije na telefon, obećao je čokoladu. A ako je upravo vi pojedete, neka to bude tokom dana. Tako su veće šanse da ćete poslije nje zaista oprati ruke. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.