Džaferović: Revizija ne treba utjecati na odnos BiH i Srbije

Vijesti 10. feb 201710:40 > 11:04
N1

Sve su prilike da će BiH podnijeti zahtjev za reviziju tužbe protiv Srbije. To će biti poznato koncem iduće sedmice, a BiH nema pravo da ne podnese zahtjev ako postoji ijedan novi dokaz i činjenica, rekao je za N1 Šefik Džaferović, predsjedavajući PD Parlamentarne skupštine BiH.

Dvadesetak dana ostalo je do krajnjeg roka, do kada BiH može pokrenuti reviziju tužbe protiv Srbije. Političari u BiH su podijeljeni u svojim stavovima, kao i stručna javnost.

No svi se slažu kako bi pokretanje novog postupka moglo značiti i destabilizaciju odnosa u BiH.U ovoj temi u jutarnjem programu N1 televizije razgovarali smo sa Šefikom Džaferovićem, predsjedavajućim u PD Parlamenta BiH, inače iz SDA, dok je u beogradskom studiju bio Nemanja Stjepanović iz Fonda za humanitarno pravo.

Završavaju se aktivnosti. Rok je 10 godina, subjektivni 6 mjeseci od saznanja novih činjenica i dokaza. Obavit će se ekspertska, a onda i politička rasprava iduće sedmice i donijeti konačna odluka. BiH treba ući u proces ako se ispune i minimalni uvjeti. Ovo je historijsko pitanje, ovo je pitanje istine šta se dešavalo u BiH od 1991. do 1995. godine“, rekao je Džaferović za N1 i dodao da niko nema pravo da to osporava.

BiH ima agenta Sakiba Softića koji nastupa pred Međunarodnim sudom u Hagu.

On će imati svu moću podršku probosanske političke javnosti. U BiH je takav sistem odlučivanja da Predsjedništvo BiH ne može postići saglanost niti o jednoj tački po ovom pitanju. Softić treba voditi proceduru, a ima podršku svih nas koji želimo tu stvari izvesti na čistac. Ne želimo gurati stvari pod tpeih. Dobre odnose je moguće graditi kada se utvrde sve činjenice“, kazao je Džaferović.

On je naglasio da ovo nije usmjereno protiv srpskog naroda kao niti protiv Republike Srbije.

Ovo je upereno protiv Miloševićevog režima koji je od 1991. godine do 1995. godine uradio to što je uradio u BiH.”

Nemanja Stjepanović je istakao da BiH treba pokrenuti reviziju tužbe ako postoji krupan dokaz.

U Hagu nisu potrebni minimalni uslovi, već odlučujući novi dokaz. A odlučujuće bi moglo da utječe na promjenu odluke koja je donesena prije 10 godina. Potrebno je nešto krupno, a ako postoji krupno onda potrebno je ići u reviziju.

Na pitanje ima li BiH nove dokaze, Džaferović nije mogao dati odgovor.

Ako agent kaže da nema dovoljno dokaza, neće biti revizije. Svi znamo šta se dešavalo u tom periodu. To ne treba utjecati na odnose između BiH i Srbije, mi trebamo ići naprijed, a sudovi ostaviti da utvrđuje činjenice i donosi pravdu. Tako treba biti i sada“, rekao je Džaferović za N1.

Njega zabrinjavaju žustre reakcije političara u BiH i Srbiji.

Zabrinjavaju žustre reakcije i neprimjerene na nešto što predstavlja instrument koji je propisan Međunarodnim pravom. BiH želi konzumirati to pravo, a onda se BiH prijeti protupravnim i antidejtonskim. Međunarodni sud treba presuditi o svim aspektima, a sigurno neće BiH. Zašto onda zato neko prijeti antidejtonskim djelovanjem?

Nemanja Stjepanović smatra da Hag nije mjesto gdje treba biti upućen zahtjev, da se adresira o ulozi Srbije o ratu u BiH.

Nije upereno protiv srpskog naroda i rukovodstva, ali Beograd jeste adresa. Zreli smo za stvaranje regionalne komisije koja bi se bavila svima što je donio Hag i svih drugih dostupnih činjenica. Mislim da se ta stvar treba riješiti u regionu. Učešće Srbije u srebreničkom genocidu postoji, kako je slala oficire, plaćala… te činjenice postoje“, rekao je Stjepanović.

Šefik Džaferović je istakao da je BiH spremna da se za svaku minutu i sat na svakom pedlju utvrdi precizna istina i uloga svih aktera u tim događajima.

Ali to ne može kompenzirati aktivnosti Međunarodnog suda u Hagu. Nakon što je donesena presuda o genocidu na određenom području BiH u Srebrenici i nakon što su policijske i vojne strukture Republiku Srpsku proglasile odgovornima i Srbiju jer nije spriječila, ostao je gorak okus.

On je dodao da je poznato da je na većem području BiH izvršen genocid. “To je činjenično prikazano u Hagu i znamo da je uloga Srbije bila drugačije od one kako stoji u zaključku. Pored činjenica nije izvedne odgovarajući zaključci. Radi budućnosti se to mora riješiti, a to jedino može uraditi Međunarodni sud pravde. Ako se to ne uradi, ponavljat će se stvari. Ovo je radi budućnosti, da se više nikome i nikada ne ponovi.

Nemanja Stjepanović je naglasio da se u Hagu čeka nekoliko presuda.

Hag je dao koliko je dao, a na osnovu toga trebamo dalje graditi zaključke o tome sta se dešavalo u prošlosti. Te presude nisu zakucane. Plašim se da bi proces razgovore odložio na dugo vrijeme, potrošilo bi se mnogo novca i posljedica bi bila da se zamrznuti sukob odloži na još neko vrijeme umjesto da se ide na zdravo pomirenje.”

Džaferović je kazao da ‘buduće generacije neće oprostiti ako se propusti ono što se moglo uraditi.’

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.