Istražna komisija Predstavničkog doma Paralmentarne skupštine Bosne i Hercegovine raspravljaće iduće sedmice o utvrđivanju stanja u Izvozno-kreditnoj agenciji BiH.
Naime, prije četiri godine u ovoj Agenciji nastupio je problem nakon izdavanja garancija od 80 miliona evra redovnom klijentu firmi Unis iz Dervente. Fabrika cijevi Derventa, kako navode, u tom trenutku prestaje sa radom, a nastaje finansijski problem Agencije koji još nije riješen.
Višemilionske garancije koje je Izvozno kreditna agencija Bosne i Hercegovine dala firmi iz Dervente otvorile su Pandorinu kutiju i čitav niz nejasnoća koje nisu riješene od 2013. godine. Ključno je pitanje – kako je Agencija sa početnim osnivačkim kapitalom od 50 miliona maraka uopšte mogla i smjela izdati garancije u iznosu od 80 miliona evra firmi iz Dervente.
No to nije sve. Od osnivanja je izdato 620 miliona maraka garancija raznim firmama. No, problemi su nastupili tek sa firmom iz Dervente uvjerava direktorica Agencije, pojašnjavajući da Zakon o osnivanju ove Agencije nikad nije sproveden do kraja.
“Izvozno kreditna agencija nije ni banka ni osiguravajuća kuća, nego je to oficijelna državna Izvozno kreditna agencija i ono kako bi trebalo da funkcioniše jeste da ima državni račun I da radi poslove u ime i za račun jedne države. -Imate li? Mi, pa evo sada izgleda da nemamo, mada smo osnovani zakonom i samim tim se pretpostavlja da bi trebalo da imamo podršku entiteta, države, odnosno naših osnivača”, kazala je za N1 Lamija Kozarić-Rahman generalna direktorica Izvozno kreditne agencije BiH.
Tako se Agencija oformljena 2004. godine kapitalom donatorskih sredstava i Svjetske banke da stimuliše izvoz iz Bosne i Hercegovine, paradoksalno, našla u problemu. Zakon o osnivanju Agencije usvojen je u državnom Parlamentu. Ipak, prošlo je tačno 13 godina od kako nisu osnovana sva tijela predviđena zakonom poput Međuministarskog savjeta koji bi bio svojevrsni kontrolni mehanizam, odnosno savjetodavno tijelo Agencije. No, nedavno je oformljena Istražna komisija Paralmenta Bosne i Hercegovine sa ciljem traženja odgovora i utvrđivanja stanja.
“Ja očekujem da je zapravo način izlaska iz krize Izvozno kreditne agencije BiH u provom redu posao Vijeća ministara BiH, naravno i nas u Parlamentarnoj skupštini BiH, a nakon toga i dvije entitetske vlade koje predstavljaju ministarstva finansija kao osnivače ove agencije bez obzira što je Svjetska banka dala osnivački kapital da uopće ova agencija postoji“, reako je za N1 član parlamentarne Istražne komisije Šemsudin Mehmedović.
Iz državnog ministarstva finansija kazali su da nisu nadležni za poslovanje ove Agencije jer Međuministarski savjet nikada nije oformljen. Ipak, informisali su nas da su zatražili tehničku pomoć Svjetske banke koja je predložila šest mogućih opcija za rješavanje problema.
Opširnije o ovoj temi u Dnevniku u 19h.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.