Gost Dana uživo bio je bivši ministar vanjskih poslova BiH, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Zlatko Lagumdžija.
On je jučer učestvovao na završenom prvom Ekonomskom forumu u BiH, gdje je predstavio izvještaj o konkurentnosti 2016/17. godina.
“Ekonomski fakultet je htio da pokrene novi projekt i ušli smo s jednim velikim rizikom u sve to. Ekonomski fakultet je napravio forum gdje smo pokušali da otvorimo dijalog između ljudi koji vode državu i akademske zajednice. Važno je da budemo vrsta moderatora i glasa javnosti, i konstatovali smo da se juče vidjelo da ima puno toga što nas ujedinjuje. Napravili smo konsolidirani izvještaj od 11 svjetskih izjveštaja koje svjetski investitori gledaju kad dođu u BiH“, komentarisao je Lagumdžija za N1.
“Loša vijest je da smo u regionu, kad je konkurentnost u pitanju, na 107. mjestu, ali ove godine smo bolji za tri pozicije nego prošle godine. Mi u regionu kao da smo se svi kolektivno pomakli za tri-četiri mjesta naprijed“, dodao je.
Na pitanje šta je ono što najviše ugrožava poslovni ambijent u BiH je rekao kako je to prije svega politička nestabilnost i slabe institucije.
“To je neka vrsta neizvjesnosti, a u izvještaju ima nekoliko stubova konkuretnosti. Taj izvještaj je kao vrsta skeniranja i kad vidite parametre, vidite kakva je situacija, ali to nije dovoljno, moraju vlade reagovati, mi – nas 4 miliona“, istakao je za N1.
Rekao je i kako su juče ukazali na stvari koje se mogu popraviti, da vlade u svim zemljama ulažu u nove tehnologije.
“Vlade u najrazvijenijim zemljama stilumiraju inovativnost jer ulazimo u potpuno novo vrijeme, u vrijeme u kojem će informacione tehnologije dovesti do krajnjeg cilja“, kazao je Lagumdžija za naš portal.
Na pitanje da li Centralna banka BiH može imati aktivniju ulogu u ubrzavanju rasta te kako komentariše neke zahtjeve za doštampavanje novca, što se ovih dana moglo čuti od Dodika i Izetbegovića je rekao: “To je suviše ozbiljna stvar da bi se političari njom bavili. To je prije svega stručno pitanje. Da li ste svjesno vodili zemlju u propast ili niste znali šta činite, to vas ne amnestira. Niko na panelu nije postavio to pitanje, mada je lebdilo. Ja pozivam i Dodika i Izetbegovića da izađu sa ozbiljnim paketom koji će struka odobriti. Pozivam ih da vidimo kako da se promijene zakoni i da uradimo dvije stvari – da država izdaje državne obveznice i da se taj višak sredstava može koristiti kao kolateral. Zašto ne bi elektroprenos izdavao državne obveznice pa bi banke jedva čekale da ulože pare jer su sad pune para. Ima mogućnost da se pametnije učini, ali hoće li Dodik to prihvatiti da to država uradi. Ima načina da se uradi, ali ovo nije dobra ideja“.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.