Za razliku od Hrvatske, od revizorskih izvještaja u BiH, niko ne strahuje. Nerijetko su revizori u nebrojeno institucija zabilježili, dokumentovali nepravilnosti i nezakonitosti, ali od toga dalje, uglavnom ne ide.
Zato bh. funkcioneri ne mogu baš uživati u pogodnost imuniteta od krivičnog progona. Njihov imunitet se odnosi samo na djela koja čine o okviru dužnosti.
Prema još nepotpunim podacima nevladinih organizacija samo od 2013. do 2015. nadležna tužilaštva, u Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj pokrenula su oko 40 postupaka na osnovu revizorskih izvještaja, ali predmeti su uglavnom vrlo brzo zatvoreni. Tek nekoliko puta su saznanja revizora potresla bh. javnost. Slučaj Milbauer, hapšenje bivšeg direktora IDEEA, Siniše Macana.
Navodi bivšeg glavnog revizora RS Boška Čeke, o sumnjivoj gradnji dijela autoputa Banajluka-Gradiška. Nije dospio pred pravosudne institucije.
Evo i nekih novijih primjera iz Ministarstva prometa i komunikacija:
“Vi imate npr. Centar za obrazovanje iz Širokog Brijega koji ekskluzivno vrši poslove stručnog osposobljavanja upravitelja i vozača u međunarodnom cestovnom prevozu. To je privatna institucija kojoj je neko dao monopolistički ugovor. Sad imamo između 4 i 5 miliona maraka koji nisu uplaćeni u budžet BiH“, rekao je Damir Bećirović, član Komisije za finansije i budžet PSBiH.
Funckioneri u BiH troše nemilice. Putovanje, naknade, stimulacije, plate, luksuzne automobile. Stotine hiljada maraka neopravdanih troškova na godišnjem nivou. Ali revizori sve bilježe. Nepravilnosti i potencijalnih nezakonitosti na sve strane. Gotovo u svakoj instituciji. Ali njihova mišljenja gotovo da niko ne uvažava. Čemu onda postoje?
“Ničija nije nadležnost da goni počinioce krivičnih djela koja su utvrđena revizijom. Revizori su čak rekli da su pozivani da daju izjave dovođeni u neprijatnu situaciju, kao da su sami počinioci. Veći problem je i nepoštivanje preporuka iz izvještaja“, kazao je Bakir Jalovčić iz CPI.
Parlamentarna Komisija za finansije obavezala je Ured revizije da izvještaje dostavljaju Tužilaštvu BiH. Iz ove institucije kažu da postoje određeni predmeti ali i istrage otvorene po osnovu revizorskih saznanja. S druge strane, federalni revizori su tek ove godine prvi put svoj izvještaj predali pravosudnim institucijama. Za njihovo mišljenje, se kažu, ne zanima ni sami Parlament. A samo u 2015. dali su 13 negativnih ocjena najrazličitijim institucijama.
“Naša preporuka je da revizori moraju bolje sarađivati s tužilaštvima jer u revizorskim izvještajima se mogu naći zanimljivi podaci, činjenice i za tužilaštva, ali primarno revizori su veoma bitni za uspostavljanje principa dobre uprave“, kazao je Uglješa Vuković iz Transparencyja.
Činjenica je da ukoliko pravosudne institucije iskoriste revizije za pokretanje postupaka, funkcioneri neće moći izbjeći odgovornost pozivajući se na imunitete. Imunitet im omogućava da ne odgovaraju za nešto što su rekli za govornicom, način na koji su glasali, presudu koju nisu implementirali. Za sve ostalo, pred zakom su jednaki.
Primjer tome su Fahrudin Radončić, Živko Budimir, Jerko Lijanović, Dragan Čović. I mnogi drugi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.