Selma Čengić iz Instituta za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu bila je gošća Novog dana N1 televizije.
Ona je u razgovoru s Nermom Turić kazala da svaki sistem pa tako i vodovodni odnosno dijelovi ovog sistema, imaju svoje rokove trajanja.
”Svaki elemenat sistema ima neki svoj vijek trajanja i logično je da se on mora ispoštovati. Ako se ne rade mjere koje je potrebno raditi kao što su održavanje i zamjena, dolazi do problema”, kazala je ona.
Ispričala je da je prije skoro dvadeset godina, situacija po ovom pitanju u Kantonu Sarajevo bila mnogo bolja.
”98. godine Sarajevo je dostiglo takvo stanje u vodovodnom mreži da više nije redukcija. Uloženo je mnogo sredstava na opravke i zamjenu. Poslije došlo do pada aktivnosti na ovim radovima. Nakon 13 godina, već se pokazalo da postoje određeni problemi. Krivac? Ja bih rekla da postoje mnogi razlozi, rekla bi da postoje problemi i ljudskim i finansijskim resursima. Treba naći balans. Prioritet vodovodnog sistema je da se redovno i planski održava. Zašto se to nije radilo? Moguće je da su postavljeni drugi prioriteti. Moramo naglasiti i taj institucionalni ustroj i način na koji se upravlja u javnim preduzećima”, naglasila je Čengić.
Ima li rješenja?
”Naravno da ima rješenja. Kanton je raspisao tender za izradu studije koja bi bila podloga za implementaciju svih mjera. Tu je i problem nelegalnih potrošača. Sve ovo je kompleksan posao”.
Je li voda koju piju Sarajlije ispravna za piće?
”Koliko znam, jeste. Opasnost postoji, kad se isprazni zrak u sistem ulaze nečistoće. Znamo i kakva je situacija s izvorištima. Rijetko koja mjera trenutno se implementira kada je riječ o zaštitnim zonama. Nažalost još uvijek nemamo odluku kojom treba da se počnu provoditi ovim elaboratom”, rekla je gošća Novog dana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.