Božo Ljubić je čovjek sa značajnim političkim iskustvom, a smatraju ga i vrhunskim ljekarom.
On nije kontroverzan – protiv njega su, a da to šira javnost zna, podnesene ”samo” dvije krivične prijave. Nije ni vrijedno ozbiljnije analize, njegove kolege i rivali savladali su mnogo veći broj prepreka na putu ka politički čistom obrazu.
Kao ugledni sarajevski ljekar, pristupio je Hrvatskoj demokratskoj zajednici početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, a tamo je naučio političku abecedu da bi 2006. izgubio ”bitku za HDZ” od Dragana Čovića kojem će tokom većeg dijela predstojeće decenije, biti ljuti protivnik i politički rival djelujući kroz HDZ 1990. Tu stranku vodio je do 2013. godine kada ju je napustio zbog neslaganja s novim predsjednikom Martinom Ragužom. Danas su, zanimljivo, obojica daleko od vrha stranke koju su nekoć vodili, ali su povezani na jedan drugi način.
Ljubić je predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora dok je Raguž član Predsjedništva. Predsjednik sabora je član državnog Predsjedništva i lider nikad jačeg HDZ-a Dragan Čović. Politička homogenizacija Hrvata u BiH i jasna poruka – niko više ne krije da je jedna od misija Sabora borba za neku vrstu teritorijalne jedinice koja bi u okviru bh. granica okupljala područja s većinskim hrvatskim stanovništvom.
“Kako imamo već dva entiteta, onda ne znam u čemu je problem da bude i treća federalna jedincia s hrvatskom većinom? Nikada nismo govorili o etnoteritorijanom principu, već s većinom jednog naroda. Drugi vid federalizma, da se kroz institucionalnu ravnopravnost postigne konstituivnost naroda bilo gdje da se nađe. Tako je ustrojena Belgija ili Švicarska samo na drugačiji način”, rekao je nedavno Ljubić gostujući u programu N1 televizije.
Avanturizam ili ozbiljan put konačnom cilju? Ideja ili obični populizam? Politička analitičarka Ivana Marić smatra da se odnos u obnovljenom političkom prijateljstvu Ljubića i Čovića ne može definisati kao homogenizacija hrvatske politike u BiH.
Prema njenom mišljenju, u BiH postoje istinski rivali politici Dragana Čovića i Bože Ljubića.
”Ljubić je politički oportunista koji se priklanja soluciji koja mu najviše nudi u datom trenutku. Ljubić je bio Čovićev rival do trenutka kada je Lagumdžija nakon izbora 2010. mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara nudio HDZ-u 1990 tj. Martinu Ragužu. Ljubić, kao tadašnji predsjednik HDZ 1990, je u tome vidio slabljenje svoje uloge i vratio se pod okrilje Čovića. Nakon toga, Ljubićeva priča i stavovi se u velikoj mjeri podudaraju sa Čovićevim. Zbog toga ne vidim da se u Ljubićevim najnovijim izjavama oko “hrvatskog nacionalnog pitanja u BiH” oslikava homogenizacija hrvatske politike, pošto njih dvojica zastupaju istu politiku. Čovićevi istinski rivali, HDZ 1990, zastupaju drugačije stavove po mnogim pitanjima što je svojim izlaganjem potvrdila i Diana Zelenika, HDZ 1990 zastupnica u državnom parlamentu, na nedavnom zasjedanju HNS-a”, ispričala je Marić u razgovoru za N1.
Tvrdi stavovi Bože Ljubića i poruke i ležerna pozicija utvrđena statusom u Saboru Republike Hrvatske – opstanak, prividni nestanci i novi uzleti bi mu uz uvijek sigurnu opciju igranja na kartu ”trećeg entiteta”, mogli donijeti pregršt poena u predstojećim političkim utakmicama.
U vremenu teške neizvjesnosti i neslaganja oko budućnosti države koja jedva da funkcioniše, njegova bi se uloga mogla pokazati važnom. Referendumi i proslave neustavnih praznika, blokade i sankcije, federalizacija, treći entitet, nacionalna pitanja, prekrajanje granica, revizije presuda – sve pod plaštom tobožnje brige za nacionalnu ravnopravnost. U zemlji gdje sutra ponovo jezivo liči na jučer. I svi se trude da to tako bude.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.