Najava revizije tužbe protiv Srbije izazvala je oštru retoriku. SDS poziva Predsjedništvo BiH da razriješi novonastalu krizu, a SNSD povlačenje srpskih predstavnika iz institucija BiH i totalnu blokadu države.
Na stolovima Izetbegovića, Čovića i Ivanića stigao je dopis predsjednika SDS-a, Vukote Govedarice, u kojem se traži sazivanje hitne sjednice i jasno očitovanje o najavljenoj reviziji tužbe protiv Srbije, ali i razjašnjenje da li Sakib Softić ima mandat da zastupa BiH ili ne. Govedarica je stava da samo Predsjedništvo BiH može da razriješi ovu krizu.
“Ovo pitanje može razriješiti isključivo Predsjedništvo, jer je to jedina institucija koja ima mandat u ovom slučaju. Očekujemo da će narednih dana biti sazvana sjednica i tada će svi članovi Predsjedništva imati priliku da iznesu stavove, a ne da se vrtimo u krug”, poručuje Govedarica.
Umjesto zakazivanja sjednice, iz Ureda predsjedavajućeg Mladena Ivanića odgovor da će se o svemu izjasniti na konferenciji za novinare. Iz kabineta bošnjačkog člana poruka da se Izetbegović neće oglašavati, jer je na kraćem službenom putu. Tako je ostala nopoznanica da li Izetbegović uopšte ima da ponudi konkretan dokument glede inicijative za pokretanje revizije Tužbe, na dnevni red eventualne sjednice Predsjedništva BiH.
“To je nešto što Izetbegović radi za poene unutar stranke, jer su odnosi u SDA poljuljani, ali i poene za naredne izbore. To nema veze sa pravom, niti ima veze sa interesima bošnjačkog, ni srpskog naroda, ni BiH, ni Srbije”, smatar Marko Pavić, DNS.
Premda SDS i dalje fokus odgovornosti drži na Predsjedništvu BiH, iz SNSD-a pozivaju da se srpski predstavnici povuku iz institucija BiH. Dodikova stranka nije u državnoj koaliciji, tako da te prijetnje nemaju snagu kao, recimo, 2009. godine kada je Milorad Dodik prijetio izlaskom iz državnih institucija, nakon što je OHR nametnuo set zakona u vezi sa okončanjem supervizije za Brčko Distrikt. Lider SDS-a Vukota Govedarica smatra da to ne bi bilo dobro rješenje, ali da je sve moguće u slučaju “jednostrane i protuustavne odluke o reviziji tužbe”.
“Može doći do neustavne i nasilne odluke. U tom slučaju BiH ulazi u najveću krizu od postanka Dejtonskog sporazuma. SDS će zajedno sa partnerima zauzeti stav. RS se gradi u Banjaluci, ali se brani u Sarajevu. Mislim da Republika Srpska ne bi imala nikakvu korist od povlačenja predstavnika iz zajedničkih institucija“, dodaje Govedarica.
Kada bi se najava o povlačenju srpskih predstavnika ostvarila to bi značilo apsolutnu blokadu svih institucija, pa tako i donošenja zakona u Zastupničkom domu i Domu naroda, otežavanje donošenja odluka u Vijeću ministara BiH i ministarstvima. Posebno bi bolno bilo povlačenje predstavnika Republike Srpske iz Mehanizma koordinacije, jer bi time bio stopiran i evropski put.
“Zašto neko tako histerično reagira prijeteći napuštanjem institucija, ili ne znam kojim već antidejtonskim djelovanjime. Sud će o tome odlučiti”, kaže Šefik Džaferović, SDA.
Evidentno je da je najava revizije tužbe protiv Srbije zaoštrila odnose. Oštri tonovi se mogu čuti iz Beograda i Banjaluke, ali i inače, šutljive međunarodne diplomate upozoravaju da sve ovo ne vodi u dobrom smjeru.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.