"Ulazimo u tehnički mandat u kojem je većina upitna"

Vijesti 23. feb 201717:33 > 17:35
N1

Lider SDS-a Vukota Govedarica rekao je Srni da "vaninstitucionalno djelovanje bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića donosi potpuno novo pozicioniranje SDS-a na nivou BiH i da je parlamentarna većina u Predstavničkom domu postala upitna".

“To znači da definitivno ulazimo u tehnički mandat u kojem je parlamentarna većina u Predstavničkom domu upitna. Nemoguće je da funkcioniše u ovakvim uslovima i sve ćemo uraditi da zaštitimo Dejtonski mirovni sporazum kojeg ozbiljno ugrožava vaninstitucionalno djelovanje Izetbegovića”, istakao je Govedarica.

Lider SDS-a je dodao da će biti razmatrana pitanja važna za život građana BiH, a pitanja koja neće imati značajniju političku privlačnost biće adaktirana.

On je ocijenio da je dobro što je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić sazvao sjednicu ovog tijela, jer je Republika Srpska na taj način pokazala da donošenje odluka treba vratiti u institucije.

Govedarica je dodao da “pada u vodu” jučerašnja konstatacija EU da je veoma bitno i potrebno donošenje odluka u institucijama.

“Nije dobro to što je uradio gospodin Izetbegović (napustio sjednicu Predsjedništva BiH), ali primjećujem da je nešto slično uradio i gospodin (Dragan) Čović, pomalo iz neobjašnjivih razloga”, rekao je Govedarica.

Govedarica je zaključio da je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske dobra prilika da se govori o ovim problemima.

Delegacija Bosne i Hercegovine predvođena Davidom Schefferom, Phon van den Biesenom i Sakibom Softićem predala je aplikaciju za reviziju presude BiH protiv Srbije. N1 vam donosi ekskluzivni video iz Haaga.

Kako javlja reporter N1 Vlado Marić koji se nalazi ispred zgrade Međunarodnog suda pravde u Haagu, bh. delegacija predala je pet kutija dokumentacije registru suda u Haagu koji će provjeriti određene činjenice i rokove, a zatim ih poslati drugoj strani, odnosno Srbiji, da se očituje na zahtjev.

Vremenski rok za to nije određen, a Sud daje ad hoc rok, između 3 i 6 mjeseci. Moguć je i odgovor BiH i nakon tog predpostupka zasjeda Vijeće suda koja će odlučiti o dopustivosti revizije presude na zahtjev BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.