Živko Radišić: Ovo može biti početak kraja BiH

Vijesti 25. feb 201709:21 > 09:28
N1

Bivši član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Živko Radišić smatra da podnošenje zahtjeva za reviziju presude pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije uistinu može biti početak kraja BiH.

Radišić je rekao Srni da podnošenje pomenutog zahtjeva ne predstavlja samo jedan, već mnogo više koraka nazad za BiH, te da je kriza previše duboka.

“Ispada da BiH sada definitivno ruše upravo oni koji su se za tu zemlju najviše zalagali, ili tobože na riječima zalagali”, naveo je Radišić.

On je istakao da ne može i neće da potcijeni i uticaj međunarodne zajednice s obzirom na iskustvo onoga što se desilo sa prethodnom državom i ko ju je rasturio.

“Izgleda da je sada na sceni pokušaj da se rasturi i BiH”, upozorio je Radišić.

On je naveo da će srpska strana i institucije tog bh. entiteta i BiH sada imati pune ruke posla da koliko-toliko pokušaju obuzdati aktuelnu anarhiju, nepravdu i evidentnu nezakonitost u zemlji.

Radišić je ocijenio da zahtjev za reviziju uopšte nije pravno valjan i moralno-politički podoban, kao i da tužba, podnesena 1993. godine, nikada nije dobila pravni legitimitet.

“Nijedan od organa i institucija BiH to nije verifikovao. A Dejtonskim sporazumom, aneksom na Ustav BiH, precizirano je da je prvo Predsjedništvo moralo to da uradi u roku od 15 dana, a to nikada nije urađeno. Bilo je poslije pokušaja da se tome da neki oblik pravnog legitimiteta, ali to nikada nije postignuto, jer se uvijek težilo da se nečija volja nametne. Konsenzus nikada nije postignut, pogotovo što Srbi kao konstitutivni narod i Republika Srpska na to nikada nisu dali saglasnost”, prisjetio se Radišić.

On je konstatovao da se ne radi o zahtjevu BiH, entiteta, naroda i institucije, već pojedinca koji na sebe preuzima pravo drugih. 

“I da može da odlučuje sam i kako on hoće, makar to bio i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, niko nema apsolutno pravo da to uradi i to, pogotovo u ovo vrijeme, nikome nije potrebno”, poručio je Radišić.

Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije IFIMES iz Ljubljane, kazao da BiH ima osnova da pokrene reviziju tužbe protiv Srbije, te da agent Sakib Softić ima legalitet i legitimitet pred Međunarodnim sudom pravde. Analiza nosi naslov – “Revizija resude – put ka pravdi ili nasilju”.

“BiH ima puno pravo za reviziju tužbe, a po pravilima Međunarodnog suda pravde ima rok od 10 godina. Taj rok ističe krajem februara. I BiH i Srbija imaju svoje agente, kod BiH se osporava legitimitet Softića. Njegovo ime se nalazi u registru, nije opozvan i ima sve ovlasti. Njega je predsjedništvo jednoglasno imenovalo. Kada je izabran, Živko Radišić je glasao i nije osporio njegovo imenovanje za agenta”, kazao je Bećirović za N1.

N1

Zastupnici Bosne i Hercegovine su Međunarodnom sudu pravde (ICJ) Den Haagu prije dva dana predali zahtjev za revizijom presude iz 2007. po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije za genocid.

Bosna i Hercegovina je 1993. godine podnijela tužbu protiv Savezne Republike Jugoslavije (Srbija i Crna Gora) pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Ona je prihvaćena 1996. godine i to po jednoj tački kојa sе odnosi na kršenja Kоnvеnciје о sprečavanju i kažnjavanju zločina gеnоcida, kојu је usvојila Gеnеralna skupština Ujedinjenih nacija, 9. dеcеmbra 1948. godine.

Presuda je donesena 26. februara 2007. godine i predstavlja značajan međunarodni pravni sudski akt, jer je najviši sud UN-a definisao pokolj nad Bošnjacima u Srebrenici kao genocid. Međutim, za genocid ne smatra odgovornom Srbiju i odbacuje zahtjev za isplatu finansijske odštete, ali je smatra odgovornom da je propustila spriječiti zločin i kazniti počinitelje.

Krajnji rok za podnošenje aplikacije za pokretanje revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije je 26. februar ove godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.