Dragan Vikić, Jusuf Pušina, Nermin Uzunović i Mladen Čovčić, izjasnili su se da nisu krivi za ubojstva osam vojnika JNA u Velikom parku u Sarajevu, 1992. godine. Optuženi su za kazneno djelo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, suđenje četvorci bi trebalo početi za 15 dana.
Dragan Vikić, Jusuf Pušina, Nermin Uzunović, Mladen Čovčić, suočit će se uskoro s 80 svjedoka i oko 400 dokaznih matarijala, u kojima će Tužilaštvo BiH pokušati dokazati njihovu krivicu, nakon što su se sve četverica izjasnila isto:
“Nisam kriv”.
Osmerica pripadnika JNA zarboljeni su u aprilu ‘92. godine u sarajevskom naselju Dobrinja. Pripadnici Policijske stanice Novi Grad, uputili su ih u Dom policije, gdje se tada nalazila baza Specijalne jedinice MUP-a Republike BiH, na čelu sa komandantom Draganom Vikićem.
Tu su posljednji put viđeni živi. Posmrtni ostaci dvojice su pronađeni, za ostalima se još traga. Branilac Dragana Vikića, Fahrija Karkin, kaže kako će proces biti dugotrajan.
“Tužilaštvo je skupilo desetak predmeta ko je vodio u BiH ko je stigao, to je hrpa papira. Ukupno sam ja pročitao do sada 5.700 strana dokumenata izjava, a šta očekujem, da bude onako kako se izjasnio i moj klijent, nije kriv”.
Porodice žrtava vjeruju da iza čitave priče ne stoje samo četverica optuženih i nije im jasno zašto se na optužnicu čekalo više od 20 godina.
“To se trebalo podići odmah poslije rata, ali eto, pravda će doći kad tad. U jednu ruku mi je drago što je to krenulo međutim nije to samo četvorica ljudi koje oni optužuju. Ima ih još koji su učestvovali u njihovom zarobljavanju i likvidaciji”, kazala je ranije Nevenka Đokanović, supruga Stevana Đokanovića.
I dok je sudnica Suda BiH bila prepuna Vikićevih pristalica, a ispred zgrade ga dočekao transparent podrške i aplauz, trećeoptuženi Nermin Uzunović, koji je u vrijeme ubistava vojnika JNA bio pripadnik jedinice Juke Prazine, negodovao je zašto niko osim Vikića nije dobio podršku javnosti, kazavši kako ga je država napustila, nakon svega što je za nju učinio.
“Ja znam šta me čeka. Ja sam svjestan koja je ovo kazna. Ovo nije kazna godinu-dvije, ali niko ne pita ni moju porodicu, ni moju djecu kako se ja nosim, kako je meni. Kako moja porodica sada konta da li ću doći kući ili neću, a oni znaju da će doći kući za njih se zna, za mene se ne zna ništa”, kazao je Nermin Uzunović zvani Šok.
“Gdje je nama podrška, gdje tu piše Nermin Uzunović? Piše Vikić, ne piše Nermin, u novinama ne piše ‘Nermin nema hljeba jesti'”.
“Na pogrešnoj adresi je čovjek. Meni je žao što su borci do ovoga dovedeni. Ovo je sramotno ali ovdje nije ni mjesto ni vrijeme. Ovo se ide ministru za boračka pitanja, da se da svim ljudima da se riješe pitanja boraca”, kazala je Zumra Dželilović.
Javne podrške nije bio ni za optuženog Jusufa Pušinu, bivšeg pomoćnika ministra policije, niti za Mladena Čovčića, također pripadnika jedinice Juke Prazine.
Sumnja se da su Uzunović i Čovčić učestvovali u likvidaciji osmerice zarobljenih vojnika, ili uklanjaju tijela u cilju prikrivanju dokaza.
Vikić i Pušina, sumnjiče se, između ostalog, da su kao rukovodioci policijskih odnosno sigurnosnih struktura, znali šta se dešava, ali da nisu učinili ništa da procesuiraju i sankcionišu počinioce, te nisu spriječili skrivanje dokaza i uklanjanje tijela žrtava.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.