Kako u Bosni i Hercegovini izgleda život mladih osoba koje su stare koliko i nezavisna država? Kako oni koji su budućnost vide budućnost Bosne i Hercegovine? Razgovali smo sa Samrom Kovačević, djevojkom iz Zavidovića koja je 1. marta navršila 25 godina.
Na prvi mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, Samra Kovačević proslavila je 25. rođendan. Isti broj godina navršili su djevojka iz Zavidovića i nezavisna država Bosna i Hercegovina.
“Veoma mi je važno, zato što ja baš volim ovu državu. Volim Bosnu i Hercegovinu. Volim Zavidoviće, zavoljela sam i Sarajevo kroz studij. Mogu reći da mi je ova država dala dosta toga i kroz školovanje i kroz obrazovanje. Nadam se da ću i ja njoj nešto vratiti sada nakon završetka studija“, rekla je Samra Kovačević.
Inžinjer poljoprivrede, sa master diplomom; mlada osoba: Sve je čini tipičnim profilom osobe koja Bosnu i Hercegovinu napušta radi boljeg sutra drugdje. Samra ipak ne želi bio dio statistike o odlasku mladih.
“Ja bih prije svega voljela ostati ovdje. Voljela bih, možda, otići na jedan period da usavršim jezike – njemački i engleski i da se vratim. Voljela bih da pokrenem nešto svoje – svoj biznis. Možda o tome čak nešto i razmislim“, kazala je Samra Kovačević.
Da je narativ o maćehinskom odnosu države prema mladim postao dominantan, pokazat će svako čitanje komenatara na portalima i društvenim mrežama. A sve počinje od toga kako govorimo poručila je Samra, u čijem životu sve počinje i završava sa optimizmom.
“Kako sam rekla, veoma je važno razmišljati pozitivno. Prošle godine kada sam završavala sa ispitima, bio je januar ili februar. Sjedili smo ispred fakulteta. Pričala sam sa kolegama i kolegicama i svi su govorili kako nema posla. Možda sam jedina ja bila i dvoje ili troje kolega koji su pričali da ima posla i da moramo vjerovati da ćemo ga naći. Kako zračiš, tako privlačiš. Ako razmišljaš pozitivno, sigurno će taj posao doći. Mislim da moramo i malo uložiti u sebe kako bi se izdvojili iz mase“, izjavila je Samra.
Na današnji datum, Samra ima poruku za političare.
“Mislim da bi svi trebali da današnji datum osjećaju kao svoj. Jer, ovo je Bosna i Hercegovina, država svih naroda koji u njoj žive. Našli smo se već na fakultetu, studirali smo. Nismo imali problema – ni sa profesorima, ni studentima. Kako mi vodimo normalnu komunikaciju na nižim nivoima, i oni bi mogli voditi normalnu komunikaciju na višim nivoima – ljudi koji vode ovu državu, bez obzira na to iz kojeg reda dolaze“, poručila je.
Svoju poruku političarima Samra upućuje upravo u vrijeme političkih kriza, na dan koji samo dio države obilježava kao Dan nezavisnosti. Prvi mart kada je rođena bio je veliki dan za njenu porodicu, ali i državu BiH – dan koji je, pokazat će vrijeme, biti uvod u rat koji je obilježio i prve godine Samrinog života.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.