Sarajevo (ni)je zaboravilo Gorana Čengića

Vijesti 06. mar 201718:13 > 19:52
N1

Evropski je dan sjećanja na pravednike, koji se prema deklaraciji Evropskog parlamenta obilježava od 2012. godine. Tim povodom, predstavnici društva prijatelja grada Sarajeva i učenici Prve gimnazije sjetili su se sarajevskog pravednika Gorana Čengića, čovjeka koji je ubijen u pokušaju da spasi život svoga komšije.

Cvijeće, pjesma i nekoliko riječi u znak sjećanja na Gorana Čengića. Čovjek koji je ubijen pokušavajući u posljednjem ratu spasiti život komšiji ponio je titulu pravednika. Zašto prema njemu nepravedni vlastodršci, pitaju se prisutni.

“Nema onih koji odlučuju da li će Goran imati svoje mjesto u gradu, da spustimo cvijet. Mi smo prenijeli njegovu misao među mlade, da je građanska hrabrost poruka Goranova za njih. Ali, trebalo bi da ima makar jedan kamen za Gorana”, kazala je Emina Pandžo Hasanbegović, prijatelji grada Sarajeva.

“Znači, grad nema osjećaja prema onima koji su kroz svoju historiju zaslužili, pa kroz Šestoaprilsku nagradu…Najbolje bi bilo da to bude neka sportska dvorana, jer je on bio državni reprezentativac u rukometu”, dodao je Jovan Divjak, bivši general Armije RBiH.

Igrač nekoliko rukometnih klubova; 1963. kao sedamnaestogodišnjak sa RK “Bosna” osvaja kup Jugoslavije. Sjajnog rukometaša u vječnost ipak nije upisao sportski, već ljudski čin. Starog komšiju Husniju Čerimagića pokušao je spasiti ruku ozloglašenog ubice Veselina Vlahovića Batka. I sam je ubijen. Tijelo mu je pronađeno nakon devet godina.

Nadgrobni spomenik je jedini materijalni fakt sjećanja na pravednika Gorana Čengića, čovjeka koji stradao pokušavajući spasiti tuđi život.

Pitali smo građane Sarajeva znaju li ko je bio Goran Čengić.

1. “Nemam pojma”. 
2. “Ne znam”.
3. “To mi je tako poznato…Čengić, ne bih se mogla sjetiti”.
4. “Kako ne znam, rukometaš onaj”.
5. “Ko? Nemam ti ja žive veze, ja ti se nisam bio ni rodio”.

A kako bi i znali, kad ih ništa na njega ne podsjeća? Inicijativa državnog parlamentarca Denisa Bećirovića da se Goranu Čengiću i Srđanu Aleksiću izgradi spomenik prošle godine nije podržana većinom u Parlamentu BiH. Odustalo se i od ideje da sportska dvorana na Grbavici nosi ime sarajevskog pravednika. Zahvaljujući nevladinoj organizaciji GARIWO, 2013. je posthumno dobio nagradu Duško Kondor za građansku hrabrost. Predsjednicu organizacije Svetlanu Broz ne čudi odnos grada prema sarajevskom pravedniku.

“Sarajevo to ne umije da poštuje, Sarajevo to ne pamti. Sarajevo uglavnom i ne zna za Gorana Čengića. U ovim vremenima fašističke ideologije, koja divlja prostorima Balkana i Evrope, neophodno je dati takvim učiteljima što veći prostor”, poručila je Svetlana Broz, nevladina organizacija GARIWO.

Gorana iz sjećanja neće izbrisati njegova porodica. Majka Nataša, i suviše bolesna da bi stala pred naše kamere, rekla nam je u telefonskom razgovoru samo da joj ništa ne može vratiti sina, kao i to da je sunce za nju te 1992. zauvijek zašlo.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.