Žene koje ruše stereotipe: Šta stvarno predstavlja 8. mart?

Vijesti 08. mar 201710:49 > 10:55
N1

Sabina Silajdžić je doktorica ekonomskih nauka iz Sarajeva i majka šestorice sinova, sedmi na putu. Amra Mušinović je modna dizajnerica iz Mostara, i majka pet kćerki.

Porodično ruše stereotipe da doktori nauka, urbani bračni parovi, zaokupljeni uspjehom i karijerom, pogotovo u vremenu kada je natalitet u opadanju i bijela kuga na vratima, nemaju velike porodice.

Njih dvije bile su gošće Novog dana, a govorile su o 8. martu, Međunarodnom danu žena, značenju i načinu proslave, te rušenju stereotipa.

“Praznik ima svoje utemeljenje da svim ženama nešto znači. Nešto posebno, kada je broba za ravnopravnost u pitanju, kroz historiju – koja se legitmizirala u emancipaciji žena u društvu. Držimo do tog praznika i trebali bisno biti ponosni na generacije prije nas”, kaže Silajdžić.

“Kao što je Sabina rekla, mene ovaj praznik podsjeća na borbu. Ali nije sve rečeno – još uvijek ima prepreka za žene”, dodala je Amra Mušinović.

Može se reći da žene koje rade i imaju djecu u BiH “super žene”, jer je domaćinstvo posao koji je uvijek tu – bez obzira na broj djece, posao ili naobrazbu. Ipak, u BiH, brojka 2 u vidu broja djece je prosjek, odnosno statistika.

“Mislim da je sa mnom bespredmetno razgovarati o tom pitanju. Možda nisam pravi sagovornik. Živimo u kontekstu društvene norme, koja je taj broj 2. To je jedan spontani, autohtoni rezultat rastućeg materijalnog blagostanja, urbanizacije, materijalizacije i radnog angažmana žena”, kaže Silajdžić.

Ona bi voljela, kako je kazala, skrenuti pažnju da svako kao pojedinac, u skladu sa uvjerenjima, treba da se zapita zašto taj broj 2.

“Živimo inerciju, to je utemeljeno. Dva nije problematičan broj, jer statistički nije ni prosjek. Ne posreći se svima”, ocijenila je, dodavši da je sve nekako činjenično konstatovano.

“Nismo efikasni u borbi sa opadajućim natalitetom. Svaka žena zavrijeđuje pažnju. Zašto dva? Zašto ne tri?”.

Amrina najstarija kćerka ima 22 godine, najmlađa dvije i pol. Da li su joj čudna pitanja – “Kako sve stižete”?

“Susretala sam se s tim pitanjima. Interesantno mi je to. Ljudima je interesantno kako raditi, odgajati djecu, održavati porodicu. Uvijek ima pitanja, ali sretna sam što imam petero djece”.

Ponosna je na svoju porodicu i rad i ima vremena za sve, na jednoj haljini je radila 21 dan i sve je na njoj rađeno ručno. Trenutno je u fazi ostvarivanja svog sna, a to je salon unikatnih haljina.

“Moje kćerke me podržavaju, kao i suprug. Izlaze mi u susret, i pomažu mi iako imaju puno obaveza. Funkcionišemo skupa”. Obje se pitaju da li bi ijedan muškarac stigao sve ono što one stižu.

“Često se mi karakteriziramo kao tradicionalno i patrijarhalno društvo. Nužno, ne mislim da je to posebno loše. Poštivanje žene je između ostalog individualno pitanje. Između ostalog, ne ovisi sve o društvenim normama”, ocijenila je Silajdžić.

Kazala je da je gender issue danas predmet populizma, i dominantno istraživačko pitanje. Paušalno se ocijenjuje da je diskiminacija prisutna – a detaljnije o ovoj temi možete pročitati u njenom komentaru na objavljenom na portalu N1.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.