Efendija Bešlagić iz Cazina: Neka mi plate, pa ću učiti ezan

Vijesti 08. mar 201713:54 > 14:14
N1 | Facebook

"Od danas, 06.03.2017. godine pa do daljnjeg, imam džemata neće učiti ezane, niti će predvoditi namaz zbog neplaćanja imama. Namaz koji će se obavljati jeste džumma namaz i u to u vrijeme po vaktiji. Hvala na razumijevanju".

Ovo je naime obavijest zakačena na vrata džamije u Donjoj Lučkoj, kod Cazina koju je ostavio efendija Mehmed Bešlagić, imam u džamiji koja se nalazi u sklopu Medžilisa islamske zajednice Cazin.

Inicijalna vijest o interesantnom slučaju iz Donje Lučke kraj Cazina prenesena je prije dva dana, no – brojna su pitanja ostala nerazjašnjena, pa smo tražili komentar i iz Medžilisa islamske zajednice Cazin, ali i od samog efendije Mehmeda Bešlagića.

Sa njim je, kako nam je potvrđeno iz Medžilisa islamske zajednice Cazin Ugovor o djelu zaključen 1.1. 2017. godine, i traje do 31.3. 2017. godine.

Mehmed Bešlagić, pak duže vrijeme obnaša dužnost efendije u Donjem Lučkom u Cazinu.

“Od samog početka mog rada, od 28. maja 2016. godine, do dan danas, mutevelija džemata i ja nismo imali dobre odnose. Nije želio možda mene, jer sam pravedan i pravičan. Pa je od mutevelije došlo do krađe moje plaće, otuđivanja novca. Sa mojom platom su radili šta su namišljali”, kazao je u uvodu svog izlaganja.

Šta konkretno znači “radili su sa plaćom šta su namišljali”?

“Od kako sam počeo raditi, samo dva puta sam dobio 700 KM, kako smo se i dogovorili. Sve ostalo je bilo kako su oni htjeli. Nekada nisam dobio nikako platu, sa njom se radilo kako se htjelo”, ispričao nam je Bešlagić.

Google Maps

Unazad tri mjeseca, kako nam je ispričao, predstavnici Medžilisa islamske zajednice Cazin su dolazili u džemat Donja Lučka, da se situacija pokuša riješiti. Međutim, bez uspjeha.

Ko može biti kočnica?

“Da li je to Medžilis islamske zajednice Cazin, ili Džematski odbor ima veza sa političkim strankama, ne znamo”, izjavio je Bušatlić za N1.

Tvrdi da su ga pokušali izbaciti iz džemata, ali džematlije to nisu dozvolile, ali…

“Pa su mi smanjili platu sa 700 na 450 KM, pa su se čule priče da se zabranjuje efendiji da odlazi na dženaze, samo da efendija nema naknade za posao koji obavlja. Otišao sam 6. marta u Medžilis islamske zajednice Cazin i pitao da li ću dobiti platu. Odgovor je uslijedio da je uplaćeno 85. KM, i da me Medžilis nije u mogućnosti isplatiti, jer sredstva iz džemata nisu došla”.

Nakon toga, odlučio je na džamijska vrata da postavi objavu, i obavijesti džematlije da neće predvoditi namaze, učiti ezane dok se dug prema njemu ne izmiri. Kad se to izvrši, nastavit će da radi kako je i do sada bilo – potvrdio je za N1.

“Ja, Mehmed Bešlagić nisam zabranio učenje ezana, da se klanja. Džamijska vrata su otvorena. Obavljat ću džumu namaz, jer je to od Allaha i to ne smijem osporiti, i moram predvoditi. Ostale namaze mogu klanjati gdje god ko hoće”.

Naš sagovornik iz Medžilisa islamske zajednice Cazin bio je Alija Šumar, sekretar MIZ Cazin, koji nam je prenio zvaničnu Informaciju Glavnog imama Uprave za vjerske poslove.

Screenshot

“Sa Mehmedom Bešlagićem zaključen je Ugovor o djelu na period od 1. januara 2017. do 31. marta 2017. godine. Ugovorom su definisane obaveze isplate ličnih primanja. Članom 4. definisano je da se do 10. u mjesecu isplaćuje plaća i dohodak za prethodni mjesec”, kazao nam je Šumar.

“Žao nam je što se to desilo. Nije nam jasno zašto se to desilo i zašto je kolega tako postupio”, kazao je Šumar za N1.

Nije želio komentarisati njegove postupke – te je kazao da je na njemu da to uradi.

 Nas je interesovalo da li ovaj slučaj može donijeti i pravne akcije, eventualno sudski epilog?

“Neću tumačiti sankcije, niti kakve mogu biti. Nadležnost da se pokrene postupak protiv njega je u nadležnosti Glavnog imama, odnosno Disciplinske komisije. Kako će to teći, hoće li doći do toga – ne mogu to komentarisati”, riječi su su Šumana za N1.

“Zašto se sve ovo desilo – ne želimo ovo komentarisati”, pojasnio je.

Eventualne pravne konsekvence komentarisao je i Bašlagić, koji je bio poprilično jasan: On se boji samo Allaha dž.š.

“Ne bojim se ni Medžilisa, jedino se bojim Allaha dž.š. Ko se treba bojati je Medžilis i odbornici. Ovo se dešava od kako sam ja počeo raditi. Medžilis koči, da li ima koristi od mutevelije – ne znam. Pravnih posljedica se ne bojim. Razgovarao sam sa pravnicima, i kažu da tu nema ništa sporno, da se nešto negativno na mene odnosi”, podvukao je Bešlagić.

“Treća” partija u sporu

Međutim, mogli ste primijetiti da se pojam mutevelija provukao nekoliko puta kroz ovaj tekst, pa nas je interesovalo šta se to dešava na relaciji Bešlagić – mutevelija džemata u Donjoj Lučkoj kraz Cazina, Muharem Ajdinović.

“Bilo je tu verbalnih napada, od mutevelije. Psovanja meni rođene majke. Došlo je do fizičkih napada. Mutevelija je napao jednog dežematliju, umiješao sam se da bi to spriječio. Bilo je dolaska policije, mutevelija mi je zabranio da koristim džamijska drva, da bi zagrijao prostorije tokom mektebske nastave”.

Bešlagić priča da se Ajdinović ljuti i zbog toga što mu nakon bajram-namaza ne dolazi njemu prvo, nego ide kod roditelja. Kaže, to su smiješne situacije.

U svakom slučaju – brojna pitanja su i dalje otvorena, a epilog ćemo saznati u narednim danima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.