Gost teme jutra u Novom danu bio je Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koji je govorio o uspjesima BiH u rastućim granama poljoprivrede, ali i aktuelnim političkim temama u BiH.
O perspektivi mlinske industrije kazao je da je to rastuća grana, a rezultati u 2016. u odnosu na 2015. godinu to dovoljno govore.
“U 2015. godini smo u Tursku izvezli 2.000 tona brašna, a prošle godine preko 70.000. Kod izvoza žitarica je slično. Ostvarili smo 15 miliona KM prihoda u 2015., a u 2016. godini 65 miliona KM. Suočeni smo sa stalnim inspekcijama organa iz Turske, provjeravaju porijeklo jer se boje ulaska sirovina izvan BiH, odnosno izvan zemalja CEFTA-e. Sa njima smo u stalnoj komunikaciji”, kazao je Šarović u uvodu.
Ističe da ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa treba zahvaliti na ovakvim rezultatima, a savjetovao je uvoznicima – da ako uvoze sirovine – da one budu iz zemalja CEFTA-e.
“Za nas je ovaj posao bitan. Mnoge porodice, stotine hiljada građana radi zbog toga. Podigli smo mlinarsku industriju. To utječe na vanjskotrgovinski bilans zemlje. Prihvatili smo inspekcije, i sa njima radimo”, ocijenio je Šarović.
Podsjetio je na sastanke sa najvećim izvozvnicima iz cijele zemlje, a cijela Semberija se zahvaljujući rastu ovog sektora – podigla.
Bh. proizvođači ostali su uskraćeni za refundaciju carina zbog kašnjenja Evropske komisije u primjeni Sporazuma o adaptaciji i pridruživanju. To je nanijelo štetu u prvom redu izvoznicima ribe. Evropske komisija se izvinila, no zna li se kada će biti refundacija?
“Dobili smo uvjeravanja da će se to desiti u narednih nekoliko sedmica. BiH je kvalitetnije uradila svoj posao, i mi smo zaista u pravu. Iz Komora su insistirali da se ovaj problem riješi, a mi smo dobili pismeno uvjerenje od Wigemarka da svima onima kojima je naplaćena carina – bude i refundirana”, izjavio je Šarović za N1.
Smatra da je cjelokupna situacija dobra prilika za bh. proizvođače, no – ovako su morali platiti carinu 7-8 posto na pastrmku. “Šteta je učinjena, ali smo relativno brzo intervenisali i Evropska komisija je priznala grešku”.
Kazao je i to da bez obzira na utjecaj entiteta i njihove nadležnosti, država ima svoj utjecaj, posebno kada su nova tržišta i standardi u pitanju.
Interesovalo nas je koliko aktuelna politička situacija u BiH koči napredak BiH u pomenutim i ostalim sektorima?
Politička kriza u BiH odjekuje u regiji
“Evidentno je da kriza traje. Ne bih govorio istinu kada bih rekao da je sve normalno. To ima utjecaja na sva ministarstva. Naš cilj je da pokušamo raditi svoj posao, i da ova politička pitanja i neslaganja oko revizije pokušamo riješiti kroz institucije BiH”, smatra Šarović.
“Mi imamo potpuno negativan stav po pitanju revizije. Mislim da je to pitanje za institucije. Mislimo da Sofrić nije imao autorstvo – i moralo se pitati institucije”, izjavio je.
“Ne govorimo o dokazima za reviziju, niko od nas. Mi o tome nismo govorili. Govorili smo da je to državno pitanje. Od toga se ne može pobjeći. Neko je trebao da kaže – ‘imam ove dokaze, mislimo da se može ići u reviziju’. Uvijek treba razgovarati o tome”, ocijenio je.
Šarović smatra da ovako važna pitanja imaju odjeka na regionalne, unutrašnje odnose BiH – koja je po njegovom mišljenju, najvažnija.
Nedavno je izjavio da neće doći do zastoja u izdavanju pasoša 21. marta 2017. godine, koje je rješenje?
“IDDEEA je dobila zeleno svjetlo za skraćenje postupka. Ušlo se u tjesnac u situaciji koja je postala očita. Kroz javni tender se ne može obezbijediti štampanje pasoša poslije 21. marta. To je alarm za Vijeće ministara da preduzme korake. Pronađen je model za jednu regularnu – skraćenu proceduru kojom se može obezbijediti štampanje pasoša poslije 21. marta. To će stvoriti prostor za traganje za novim rješenjem”.
Za kraj, komentarisao je da li je Balkan “bure baruta”?
“Ja bih izdvojio odluku premijera Srbije, Aleksandra Vučića, da dođe u BiH. To je hrabar potez. Sjajan potez. On je u suštini šamar svima onima koji prizivaju konflikt. Oni koji su kreatori krize, to je njegov odgovor. Mislim da je to važna poruka za BiH. To je za mene najvažnije. Sve ostalo je su sjeni, a razgovarat će se o krizi”, izjavio je Šarović za N1.
Za kraj, kazao je da brine za stanje na Zapadnom Balkanu, ali da svojim primjerom, stranke SDS i Saveza za promjene – daje doprinos da se kriza riješi, te da se spriječi eventualna eskalacija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.