Različiti gradovi, različiti uzroci zagađenja, isti problem

Vijesti 15. mar 201717:15 > 18:46
N1

Evidentno je da svake godine u istom periodu pričamo o zagađenosti zraka u gradovima u FBiH. Kratkoročne mjere za sprječavanje zagađenja ne donose efekte, a dugoročne tek trebaju da se donesu. Sazvana je i tematska sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH o zagađenost zraka u gradovima u FBiH.

Najčešća prekoračenja koncentracije sumpordioksida javljaju se u Zenici, Tuzli, Lukavcu, Kaknju i Živinicama, a u Sarajevu često dolazi do prekoračenja azotnih oksida zbog pojačanog saobraćaja i ložišta. Različiti gradovi, različiti uzroci zagađenosti, isti problem – dugoročne posljedice po zdravlje ljudi. Aktiviste i građane zabrinjava to što nema ozbljnih studija kada su u pitanju posljedice po zdravlje ljudi.

“Imamo skromne izjave koje dobijamo iz Klinike za plućne bolesti iz Tuzle koje ukazuju na nagli porast broja karcinoma u zadnje tri godine. Ono što upozoravaju i alarmiraju da moraju uvoziti dežurne službe, da nemaju kreveta, da imamo povećan broj smrtnosti. Recimo u Tuzli 13. januara 2017. u jednom danu je umrlo 50 ljudi, a niko se nije zapitao zašto ljudi umiru”, kazao je Džemila Agić, Grupa za čist zrak Tuzla.

Iz udruženja Eko Forum Zenica su istakli kako se u BiH kontinuirano i brutalno nanosi šteta zdravlju ljudi. Kažu kako im se nisu svidjeli stavovi pojedinaca kako se ovaj problem treba svesti u realne okvire s obzirom na zapošljavanje i tešku situaciju u BiH.

“Ja nisam protiv zapošljavanja, protiv industrijskog razvoj , ali da li davanje mogućnosti za zapošljavanje, za industrijski razvoj ujedno znači davanje dozvole za iživljavanje na našem zdravlju, zdravlju naše djece. Dajte da više raščistimo da zdravlje nema veze sa zapošljavanjem, da su svi investitori koji dolaze u BiH dobro došli”, poručio je dr. Harun Drljević, Eko Forum Zenica.

Pojednini parlamentarci traže pooštravanje inspekcijskog nadzora, strožije kriterije kod izdavanja okolinskih dozvola, ali i izmjena zakonske regulative kada je u pitanju kaznena politika.

“Naša kaznena politika je vrlo blaga, zakoni nam nisu usklađeni sa Zakonom o prekršajima koji predviđa mogućnost kazne do 200.000 KM”, istakla je Amra Haračić, zastupnica u Parlamentu FBiH (DF).

Problem predstavlja i koordinacija između Ministarstva okoliša i turizma i Kantona. Zbog toga su iz ministarstva tražili bolju koordinaciju.

Više u prilogu Nerme Turić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.