Terzić o događaju u Neumu: Klasični pritisak Hrvatske

Vijesti 16. mar 201717:32 > 17:55
N1

Danas se u Sarajevu održao Samit zemalja Zapadnog Balkana, a u Neumu se održava naučno stručni skup o položaju Hrvata u BiH. O ovim temama u Dana uživo smo razgovarali sa Almirom Terzićem, političkim analitičarom.

O sastanku premijera Zapadnog Balkana je rekao: “Završnicu ovog sastanka premijera, Vučić je sjajno iskoristio za svoju predizbornu kampanju u Srbiji i također i njegovim izbjegavanjem da se obrati javnosti. I sastanak sa Dodikom zapravo je sjajno iskoristio kao neku poruku biračima da je on taj koji odlučuje nešto u Zapadnom Balkanu i da se sve oko njega vrti. Uspio je da baci sjenu na sam sastanak koji je bio jako značajan“.

Na pitanje šta nam ovaj Samit pokazuje – ujedinjenost regije ka evropskom putu ili nešto drugo je odgovorio: “Nema alternative. Pokazuje da Zapadni Balkan nema alternative osim EU ili izolacija. No moramo imati na umu da sve zemlje nisu na istom položaju – imamo Crnu Goru i Albaniju koje su zanačajno zaštićene na tom putu zbog NATO saveza, a najgore stanje je u Makedoniji i BiH gdje političke krize doprinose ka daljnoj destabilazaciji odnosa. Treba insistirati da premijeri na dnevnoj osnovi komuniaciraju i rješavaju probleme“.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić je danas kazao kako je prošla godina za BiH bila najuspješnija kada je riječ o evropskom putu.

Terzić je za N1 rekao kako je ta teza djelimično tačna, ali da smo Upitnik mogli dobiti i prije nekoliko godina.

Nama je EU dugo gledala kroz prste i rekli su hajdemo krenuti od ekonomskih reformi iako mislim da sama reformska agenda neće doprinijeti stabilizaciji odnosa u BiH. Ne možete očekivati da ekonomija bude nosilac promjena i to je opterećenje za BiH. Ako EU istinski želi Zapadni Balkan u svom okrilju, trebala bi donijeti političku odluku u kojem će sve zemlje primiti u svoje članstvo“, istakao je Terzić.

Zapadni Balkan nije ništa gore područje od područja koje je EU primila prije nekoliko godina, odnosno Rumunije i Bugarske. EU nema jedinstvena pravila u smislu prijema novijih članica. Onog momenta kada su te dvije članice primljene, mislim da su pali ti jedinstveni kriteriji iako ih je bilo do tada i sve se svodi na klasičnu političku odluku“, dodao je.

Poruka hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović je opet usmjerena na veliki broj ekstremističkih grupa u BiH, a o tome šta nam to govori kada su u pitanju susjedski odnosi je rekao: “Klasični pritisak Hrvatske na pokušaj rješavanja unutrašnjeg tzv. hrvatskog pitanja u BiH. Ne znam zašto predsjednica ili bilo ko poručuje da je potrebno mijenjati Izborni zakon BiH. Ovo su 20. izmjene i ne mogu da vjerujem da u BiH nema dovoljno inicijativa koji će generirati izmjene Izbornog zakona. Hajdemo natjerati političare u BiH da riješe ozbiljna pitanja. U BiH su ugroženi građani ove zemlje i onog trenutka kad budemo pristupili izmjenama Izbornog zakona bez obzira na ime i prezime, možemo govoriti o ravnopravnosti svih. Takođe, dok birači iz RS ne mogu da biraju članove Predsjedništva, nećemo biti ravnopravni. Predsjednicu Hrvatske biraju ravnopravno i u Dubrovniku i Osijeku. Nama je to pravo onemogućeno. Kada već govore o tome, onda neka govore o ugroženosti svih naroda, ne samo jednog“.

O reviziji presude BiH protiv Srbije politički analitičar Almir Terzić u programu N1 je kazao: “Pokazalo se da se proizvela vještačka kriza i da su srbijanski političari profitirali na svemu tome i da su s druge strane bili glasniji u tom procesu predstavnici Srba iz RS. Oni su bili veći zaštitinici Srbije od same Srbije ali vodi se bitka o tome ko će biti veći zaštitinik i ko će se više dodvoriti Beogradu. Mislim da su i oni na taj način iskoristili situaciju da zauzmu bolje pozicije ko će imati podršku Srbije. Mislim da će se ova vještačka kriza zadržati dok ne budemo znali ko je novi predsjednik Srbije“.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.