Usvojena je Rezolucija kojom se osuđuju inicijative federalizacije BiH. Prijedlog je ranije podnio zastupnik SDP-a u federalnom Zastupničkom domu, Damir Mašić. Zastupnici HNS-a napustili su sjednicu. Nisu bili prisutni tokom dijela rasprave i glasovanja. Rezolucija će biti upućena brojnim institucijama vlasti kako u BiH tako i u Hrvatskoj.
Rezolucija poziva sve odgovorne institucije u BiH i regiji, međunarodnu zajednicu, političke subjekte i pojedince, da odbace ideje o federalizaciji, koje bi značile etno-nacionalne podjele BiH, separatističke ideje, i koje zamišljaju BiH iz tri dijela. 70 zastupnika glasalo je “za”.
“Ponavljam, nije u redu da hrvatski parlamentarci u Evropskom parlamentu većinu svojih diskusija i inicijative svode na unutrašnja pitanja druge države. Zamislite da mi sada u Državnom parlamentu pričamo da je, otkako je Kolinda Grabar-Kitarović postala predsjednica i HDZ se vratio na vlast, porastao indeks korupcije”, poručio je Damir Mašić, inicijator Rezolucije (SDP).
Za zastupnike HNS-a Rezolucija je novi udar na Hrvate. Ali rasprava je otišla predaleko. Međusobne optužbe ko je koga protjerao, odakle i zašto, ko je koga držao na nišanu, ko je zbog toga više ugrožen.
“Očito je to ultimatum Evropi i međunarodnoj zajednici s vjerom da će se uz pomoć OHR-a ponoviti Alijansa iz 2001., smijeniti hrvatskog člana Predsjedništva BiH i postaviti sebi odanog. Smijeniti sve hrvatske dužnosnike i postaviti Hrvate po zanimanju. Poslati na nas tenkove kao na Hercegovačku banku”, kazao je Jozo Bagarić, HDZ.
Nakon optužbi SDA-ovog Salmira Kaplana o zlodjelima koje su počinili pripadnici HVO-a u Stocu, zastupnici HDZ-a napuštaju parlamentarne klupe i više se ne vraćaju na sjednicu. Njihov primjer slijedili su i zastupnici HDZ-a 1990.
“Nije primjereno da Parlament Federacije BiH osuđuje ono što je rečeno u Rezoluciji koju je donio Evropski parlament, a s druge strane od tog istog Parlamenta tražimo da nam pomogne. Ima puno bitnijih stvari”, istakao je Boro Krišto, HDZ 1990.
Rezoluciju su podržali predstavnici gotovo svih stranaka, osim HNS-a. Iako je većini zastupnika jasno da su dragocjeno vrijeme kada se i održavaju sjednice trebali iskoristi za reformske zakone od kojih bi građani imali direktnu ekonomsku korist. Ipak, Rezolucija je još jednom pokazala odnose unutar koalicionih partnera, u ovom slučaju SDA-HDZ, koji jedni druge ucjenjuju odlaskom sa sjednica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.