Potvrđeno za N1: Uz sve kontrole moguć uvoz neispravnog mesa

Vijesti 22. mar 201717:08 > 18:51
N1

Vijest o uvozu neispravnog mesa iz Brazila u BiH uznemirila je javnost i izazvala revolt domaćih poljoprivrednika. Nema zvanične potvrde o tome ima li mesa koje može biti opasno po zdravlje ljudi na našem tržištu, a činjenica da je meso izvezeno iz Brazila sa krivotvorenom dokumentacijom otežava istraživanje ovih navoda.

Poljoprivrednici su još jednom apelovali na nadležne da pooštre kontrole ali i zaštite domaće proizvođače od nelojalne konkurencije iz uvoza.

Ured za veterinarstvo BiH, kao prva adresa u ovom slučaju, nema saznanja da na tržištu BiH ima pokvarenog goveđeg pilećeg mesa s falsifikovanim inspekcijskim potvrdama iz Brazila. U saopštenju kažu…

“Kancelarija za veterinarstvo BiH do danas nije dobila obavještenje od Organizacije za brzo uzbunjivanje za hranu i hranu za životinje da se pojavila sporna pošiljka mesa. U skladu sa dobijenim informacijama granični veterinarski inspektori sprovode pojačane kontrole svih pošiljki pri uvozu u BiH.”

Sva roba koja se uvozi u BiH, pa tako i meso i mesne prerađevine, moraju proći sve kontrole i dobiti sve potrebne dozvole. Iz UIO BiH potvrdili su da je u prošloj godini bilo uvoza mesa iz Brazila u BiH, ali da je ta roba prošla sve kontrole i dobila urednu dokumentaciju.

“U prva dva i po mjeseca 2017., uvoz mesa i jestivih klaoničkih proizvoda iznosio je u količini nešto većoj od 27 hiljada kg u vrijednosti od blizu 100 hiljada KM. Meso i klaonički proizvodi se ne moraju uvoziti direktno iz Brazila, oni mogu biti uvezeni u BiH iz bilo koje druge zemlje, ali smo mi iz sistema povukli ove proizvode koji imaju porijeklo iz Brazila”, kazao je Ratko Kovačević, portparol UIO-a BiH.

Laboratorija na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu, koja je jedna od ovlaštenih za analizu, nije primila zahtjev za analizu uzoraka potencijalno opasnog mesa. Kažu da je, uz sve kontrole i sistem zaštite koje BiH ima, ipak moguće da neispravno meso bude uvezeno i plasirano na tržište.

“Mogućnost postoji, ako je lažirana dokumentacija. To meso je zamrznuto, u blokovima, ne možete uzeti od svake pošiljke svaki uzorak, to je apsolutno nemoguće uraditi. To se radi nasumično, imaju propisani pravilnici od koje količine se koliko uzoraka uzima i šalje na analizu”, objasnio je Muhamed Smajlović, Veterinarski fakultet u Sarajevu.

Konzumiranje ovakvog mesa može biti opasno po zdravlje ljudi, a štetu trpi i ionako krhka poljoprivreda u zemlji. Poljoprivrednici kažu da država mora pooštriti kontrole i zaštititi domaću proizvodnju.

“Sami ste svjedoci, a i mi znamo koliko mi robe bacimo zbog te jeftine bjelosvjetske robe. Ovo je siromašno društvo koje kupuje ono što je jeftinije, a ne kvalitetnije i naši proizvođači su prisiljeni da svoju robu bacaju”, dodao je Nedžad Bićo, Udruženja poljoprivrednika FBiH.

Slučaj izvoza i uvoza pokvarenog mesa potresao je i Brazil, koji je vodeći izvoznik piletine i govedine u svijetu. Zbog afere s krivotvorenjem sanitarnih isprava, u toj zemlji uhapšeno je više od 30 osoba.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.