Prije tačno godinu dana, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) izrekao je presudu Radovanu Karadžiću, bivšem predsjedniku Republike Srpske i vrhovnom komandantu njenih oružanih snaga, osudivši ga na 40 godina za genocid i zločin protiv čovječnosti počinjen u BiH.
Presudom je utvrđeno da su u julu 1995. srpske oružane snage, čiji je Karadžić bio vrhovni komandant, sistematski i planski strijeljale “najmanje 5.115 muslimanskih muškaraca” iz Srebrenice s genocidnom namjerom da ih unište kao etničku grupu.
On je istom presudom oslobođen za genocid u drugih sedam opština, zbog čega se žalilo Tužilaštvo u Haagu.
Tim povodom, gošća Dana uživo bila je Mirna Buljugić, direktorica BIRN-a, s kojom smo razgovarali o žalbenom postupku u predmetu Karadžić, ali i pomirenju u regionu.
Buljugić je kazala kako se Karadžić žalio prije presude na nefer postupak, ali da to je njihovo pravo da se žale.
“U fazi jeste taj žalbeni postupak. Tu su dva predmeta – prvo Karadžićeva presuda, a sada se priča i o Mladićevoj presudi. Dosta svjedoka je u procesu i Sudskom vijeću treba određeni period da odluče o žalbama“, istakla je Buljugić za N1.
Na pitanje šta se dešavalo u postupku u proteklih godinu dana od presude Karadžiću je rekla: “Više bih našu komunikaciju preusmjerila na nešto drugo, ne na Karadžića ili Mladića, iako su te dvije presude jako značajne za čitav region, posebno za žrtve, za BiH, jer donose vid satisfakcije za žrtve. Mislim da je važno govoriti o pomirenju u regionu. Moram naglasiti da trenutne politke u BiH i regionu ne idu u prilog ovom pomirenju čija je suština svih tih suđenja“.
“Žrtve, posebno Majke Srebrenice, godinama i predugo čekaju na ove stvari. Također, dosta je svjedoka koji nisu pronašli svoje najmilije, a neki su i umrli a da nisu ih pronašli. Ovaj proces traje jako dugo i u jednu ruku sam na strani žrtava a s druge strane ne možemo osporiti rad pravosudnih institucija. Momentum koji je meni interesantan jeste kako smo mi još uvijek u toj fazi koliko je naših i njihovih žrtava ubijeno. Kad se zatvori Haški tribunal mi ćemo biti prepušteni sami sebi. Pomirenje je proces koji se vremenski mora prihvatati postepeno. Pravosudne institucije će morati da surađuju između sebe kad se zatvori Haški tribunal. Mi se sada bavimo drugim predmetima – govorimo o pristupu Evropskoj uniji, a nismo završili ni osnovne stvari koje su trebale biti završene. Nedavno su me pitali da li Mladićeva presuda može donijeti pomirenje. Kako jedna presuda može donijeti pomirenje?“, dodala je.
Na pitanje da li je u žalbenom postupku bilo nekih novih dokaza je navela: “Mislim da je tužilaštvo najviše svoju energiju usmjerilo na tu tačku za sedam opština i sva koncentracija će se usmjeriti ka tome da se poboljšaju dokazi u obnovljenom postupku za genocid u tih sedam opština“.
O tome kada bi mogla biti donesena pravosnažna presuda je istakla kako je to stvar vremena i da ne vjeruje da će se desiti ove godine jer je to obiman posao.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.