Žalbeni postupak u predmetu "Prlić i drugi" završen je danas. Svoje argumente pred Žalbenim vijećem suda u Hagu izložilo je Tužiteljstvo te su ponovili da su šestorica čelnika tzv. Herceg-Bosne sudjelovali u udruženom zločinačkom poduhvatu političkog i vojnog karaktera, te da su igrali ključnu ulogu u činjenju kaznenih djela.
Za Prlića, Praljka, Stojića i Petkovića zatražili su kaznu od 40 godina, a Pušića i Ćorića 35. Pravomoćna presuda u ovom slučaju očekuje se do studenog.
“Ovo suđenje je tamna strana međunarodne pravde koje će definitivno usporiti njen razvoj, ali ga ne smije dovesti u pitanje. Ako je ovih 13 godina suđenja bila cijena toga, neka bude, ionako te godine više ništa ne može vratiti“, kazao je Jadranko Prlić.
“Ako na kraju časni suci zaključe da sam kriv, ne tražim olakotne okolnosti, moja savjest je čista“, istakao je Slobodan Praljak.
“Iskreno mi je zaista žao svake žrtve rata ovih ratovanja na prostoru BiH, posebno civilnih žrtava, nadam se da se ništa slično neće ponovoiti na tim prostorima ponovo“, rekao je Milivoj Petković.
“Za udruženi zločinački poduhvat prvi put sam čuo iz optužnice, nikad nisam bio svjestan bilo kakvog plana, namjere ili zločinačkog cilja niti je ikad itko od mene tražio ili predlagao da sudjelujem u takvom nečemu“, izjavio je Valentin Ćorić.
“Naš klijent se opredijelio da ne iznese izjavu. Njegov stav je isti što ga je iznio u oktobru 2006. godine kada se izvinio svim žrtvama“, naveo je Fahrudim Ibrišimović, odvjetnik Berislava Pušića.
No, tužiteljstvo tvrdi krivi su jer su sudjelovali u udruženom zločinačkom poduhvatu političkog i vojnog karaktera, te su igrali ključnu ulogu u činjenju kaznenih djela.
“Oni su znali za razdvajanje po spolu, znali su da je muško muslimansko stanovništvo postrojavano i zatvarano, da su odvajani od žene, djece i starijih. Svaki od njih je znao da su zatočenici držani u užasnim uslovima i da su izvrgnuti lišavanju osnovnih potreba i nasilju“, kazala je Laurel Baig, tužiteljica Haškog tribunala.
Stoga iz tužiteljstva kažu u prvostupanjskom postupku: pravda je ostala nepotpuna te su zatražili veće kazne za Jadranka Prlića, Brunu Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića.
“40 godina zatvora za Prlića, Stojića, Petkovića i Praljka, 35 godina za Ćorića i 25 godina za Pušića. Jedino moguće objašnjenje za daleko blaže kazne koje su izrečene jeste da prvostupanjsko vijeće nije pridalo odgovorajuću težinu ozbiljnosti navedenih kaznenih djela kao i vidu i stepenu učešća optuženih“, navela je Barbara Goy, tužiteljica.
Tužiteljstvo je kao potvrdu teških djela koja su se dogodila potkrijepilo i video snimkom zbivanja u Mostaru i to u onom dijelu u kojem je živjelo muslimansko stanovništvo.
A osim tužiteljstva, svoju posljednju riječ imali su i odvjetnici optuženih. Odvjetnik Jadranka Prlića kaže da su u cijelom procesu napravljene brojne greške.
“Mi tvrdimo časni sude da je raspravno vijeće tijekom cijelog ovog suđenja pravilo greške, ne samo u dijelu u kojem govori optužba, nego o cijeloj presudi, oni nisu pravilno ocijenili dokaze“, istakao je Michael G. Karnavas, odvjetnik Jadranka Prlića.
Podsjetimo, Prlić i drugi pred Haškim tribunalom 2004. godine prvostupanjskom presudom osuđeni su ukupno na 111 godina zatvora, već 13 godina sjede u pritvoru, a odgovor na žalbu čekaju četiri godine.
Čije će argumente uvažiti Žalbeno vijeće predvođeno sucem Carmelom Adijusom, trebali bi prema ranijim najavama znati u studenom ove godine kada se očekuje pravomoćna presuda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.