Historijski trenutak za Europsku uniju dogodio se u srijedu, kada je po prvi put jedna zemlja - Velika Britanija započela proces izlaska iz Unije i to nakon punih 40 godina članstva.
Donald Tusk primio je službeno pismo, dok je premijerka Theresa May najavila još bolju Britaniju u budućnosti. Ambasador Velike Britanije u našoj zemlji Edward Ferguson bio je gost jutarnjeg programa N1 televizije.
N1 saznaje da bi BiH idućeg mjeseca trebao posjetiti ministar vanjskih poslova Velike Britanije Boris Johnson i bivši gradonačelnik Londona.
“Ne želim govoriti o datumima jer još ne znamo tačan datum, ali i zbog sigurnosnih procedura. Nadamo se da će doći uskoro i radujemo se posjeti. Ujedinjeno kraljevstvo je usmjereno na region, a ministar vanjskih poslova je posjetio nedavno ostale zemlje regiona i zainteresovan je za posjetu BiH. Kada dođe sastat će se s liderima ove zemlje, ali željet će dobiti osjećaj šire slike ove zemlje, razgovarati s ljudima, kako se zemlja kreće“, rekao je ambasador Velike Britanije u BiH za N1.
Kako vidite trenutnu političku situaciju u BiH? Aktualna još jedna kriza, čuli smo parlamentarne većine na razini BiH nema. Vaš komentar?
“Ako se vratite unazad nekoliko godina kada su Velika Britanija i Njemačka nudili novi dogovor ovoj zemlji da se razmirice stave sa strane, a da se dogovori o onome što može o socio-ekonomskim reformama, da se riješe javne usluge koje su daleko od evropskih standarda, iskreno nismo vidjeli napredak kojem smo se nadali“, istakao je Ferguson.
Često se sastajete sa političkim liderima u BiH, kako protekne jedan taj razgovor , pitate li ih zašto se stalno svađaju i prepucavaju?
“Sve strane imaju određenu krivicu za ono što se dešava. Optužbe i protuoptužbe se čuju prečesto i previše se usmjerilo na prošlost. Te razmirice oduzimaju previše vremena. Najozbiljnije pitanje, za mene, ove zemlje je da se stvori kvalitetno okruženje za mlade ljude koji sve više odlaze iz BiH“, smatra ambasador Ferguson.
Šta je s građanima?
“To treba pitati njih. Oni žele promjene i brinu o činjenici da njihova djeca ne mogu pronaći posao, ali u isto vrijeme postoji isto političko okruženje. Bilo bi lijepo vidjeti da vođe ove zemlje pronađu zajedničko rješenje, dođu do sporazuma i shvate da su sve strane patile i da više nikada ne dođe do toga. Jasno je koliko je prošlost opterećenje ove zemlje“, mišljenja je Ferguson.
Kada je bilo priče o otcjepljenju RS, kategorično ste isticali kako do toga ne može doći. Posljednjih dana imali smo incijativu u EU parlamentu oko Federalizacije, ali i Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović poručio da je BiH potrebna reorganizacija. Vodstvo HNS-a poručuje – u BiH potrebna federalna jedinica sa hrvatskom većinom?
“Ako političke vođe mogu postići dogovor to je uredu. Postoje sistemi u Ustavu koji dozvoljavaju promjene s 2/3 većinom. Ne vidim realno postizanje konsenzusa u budućnosti. Mislim da postoje bitnija pitanja na kojima treba raditi. Bilo bi sjajno riješiti teška politička pitanja“, rekao je Ferguson.
Kakva je bilateralna saradnja Ujedinjenog Kraljevstva i BiH?
“Odlična je saradnja i imamo sjajne odnose. I najavljena posjeta ministra vanjskih poslova je dokaz tome. Ovaj region zaslužuje više pažnje i više resursa.“
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.