Adelina Paulina Irby je devetnaestovjekovna Engleskinja iz plemićke porodice, po kojoj je sarajevska ulica "Miss Irbina" dobila ime.
Miss Irby je napustila svoj dom kako bi došla u Sarajevo, gdje je osnovala školu za žene, a pomagala je i izbjegličkim kolonijama. Joshua Irby, potomak iste loze u Sarajevo dolazi stoljeće i pol kasnije. Ipak, sasvim slučajno.
Stoljeće i po unazad. Na mjestu današnjeg Tužilaštva – ženska škola. Osnovala je Adelina Paulina Irby. Žena iz plemićke porodice čiji korijeni sežu u 12. vijek engleski dom zamijenila je bosanskim – da bi obučavala, prosvećivala, pomagala.
Historija se ponavlja. Joshua u Sarajevo dolazi iz Amerike. Poput Miss Irby, u svojim tridesetim. Adelina bez, Joshua sa porodicom, u drugo vrijeme i drugom okolnostima. Sa istim ciljem, ali – novim izazovima.
“Miss Irby je imala sve što želimo u životu. Ona je imala novac, imala je privilegije, prilike za život, ali se odrekla svega toga da ljudi koji to nemaju, mogu imati više”, kazao je Joshua Irby.
“Došli smo ovdje zato što volimo mlade. Želimo da oni imaju bolji život u budućnosti. Mogu se družit sa mladima ovdje i davati im motivaciju i razlog da ostanu ovdje i urade nešto bolje za Bosnu i Hercegovinu”, dodao je za N1.
Paulina i Joshua u Sarajevu sa istim ciljem, ali Joshua nije slutio da dijele i korijene.
“Dobio sam e-mail od prijatelja koji je živio ovdje i kaže ovo: 1870-ih je Miss Irby je otvorila školu za djevojke u Sarajevu. I to je bio prvi put da čujem ime Miss Irby. Nisam znao ništa o njoj. Stvarno sam bio šokiran da je neki Irby živio ovdje prije nas”.
Oduševljenje igrom sudbine našlo je svoje mjesto u knjizi o Paulini. Potpisuje je Joshua koji je sa porodicom napustio Ameriku, a zbog rada sa mladima i perspektivni industrijski inžinjering.
“Najveći problem je kad mladi gledaju u budućnost, a ne vide nadu. Šta možemo bez nade? Trebaju oni imati razlog da ostanu i nadu da nešto moggu promijeniti. To je najveći challenge što imamo ovdje. Svaki put kad govorim o Miss Irby u gimnazijama i fakultetu, dajem im izazov za razmišljanje – šta je uradila Miss Irby i šta ću ja uraditi sada”, pojasnio je.
Šta je bila Sarajevu Miss Irby najbolje govori procesija na njenoj sahrani.
Danas Sarajlije možda i ne znaju za englesku damu kojoj ime duguje ulica u centru grada. Ali Joshua želi drugačiju uspomenu – obećanja mladima za Miss Irby. Glase ovako: “U prisutnosti sebičnosti odlučit ću da služim”, ili “U prisutnosti nepravde tragat ću za ispravnim”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.