Zemlje zapadnog Balkana rastu brže nego u 2015, s projekcijom regionalnog rasta od 2,8 procenata u 2016. i 3,2 procenta u 2017, prema najnovnijem Redovnom ekonomskom izvještaju Svjetske banke za zemlje zapadnog Balkana (WB RER).
Ubrzani rast u Albaniji i Srbiji je kompenzirao usporeniji rast u Crnoj Gori i bivšoj jugoslovenskoj Republici (BRJ) Makedoniji. Kosovo ostaje najbrže rastuća ekonomija, i pored usporenog rasta u 2016.
Više radnih mjesta i niže cijene pomažu smanjenju siromaštva u regiji, pri čemu su u 2016. prosječne stope siromaštva smanjene za skoro dva procenta u Albaniji, BJR Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji slijedeći ostala poboljšanja koja su pomogla da približno 240.000 ljudi izađe iz siromaštva u toku protekle tri godine.
“Oporavak rasta na zapadnom Balkanu se u 2016. ubrzao, uz ohrabrujući pad nezaposlenosti i siromaštva”, rekla je Ellen Goldstein, direktorica Svjetske banke za zemlje zapadnog Balkana.
“Rast i zaposlenost su povećani, a naročito u zemljama koje su ostvarile značajan napredak na smanjenju fiskalnog deficita, rješavanju nasljeđa velikih i neefikasnih institucija i unapređenju okruženja za domaće i strane ivesticije”, dodala je.
Prema izvještaju, održavanje rasta na zapadnom Balkanu i rješavanje tekućih izazova vezanih za nezaposlenost će zahtijevati da zemlje ostanu na reformskom putu. Za svih šest zemalja potrebno je nastaviti sa fiskalnom konsolidacijom i strukturalnim reformama.
Iako je tržište rada suočeno sa izazovima, ekonomski rast je počeo da doprinosi kreiranju novih radnih mjesta na zapadnom Balkanu.
U BiH nezaposlenost ostaje velika, uz tek skromna poboljšanja na tržištu rada.
Deficit tekućeg računa se povećava, s tim da u BiH nije došlo do značajnijih promjena deficita tekućeg računa.
U galeriji potražite više informacija:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.