Šta zapravo podrazumijeva reforma zdravstva u KS: je li zaista cilj povećanje kvaliteta zdravstvenih usluga i ukidanje stalnih listi čekanja ili će pacijenti ispaštati?
Omer Kavazović, student je druge godine na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Kao student koji dolazi iz Gradačca suočavao se sa lošom zdravstvenim uslugama, koje su i on, i njegove kolege nerijetko prinuđeni koristiti u gradovima odakle dolaze.
“Postoje studenti koji nemaju zdravstvenu zaštitu, šta s njima. Dakle, njima je jedina uzdanica bila ovo. Opet, s tim indeksom i tim potvrdama oni su opet morali ići kući, putovati po dva-tri sata, i dalje se izlagati umoru, možda i razvoju neke bolesti, to predstavlja veliku opasnost po njihovo zdravlje, al’ vidimo da za to niko ne mari“, rekao je Omer Kavazović, student Fakulteta političkih nauka.
Ko će za zdravlje studenata mariti ubuduće, još je manje poznato, budući da je najavljeno pripajanje Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata drugim zdravstvenim ustanovama.
Zavod koji ove godine slavi 68 godina od osnivanja, mogao bi godišnjicu i ne dočekati u ovim prostorijama.
Plan reorganizacije predviđa da Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata i Zavod za sportsku medicinu napuštaju ovaj objekat, koji, kako vjeruju u upravi, na ovako atraktivnoj lokaciji neće dugo ostati prazan.
Zavod, prema riječima direktorice, posluje pozitivno, te da njegove usluge koristi oko 40.000 studenata, ali i univerzitetski profesori i drugi univerzitetski radnici. Tokom procesa je, kaže, do sada niko nije niti kontaktirao, niti pitao za mišljenje. Plan je donesen, strahuje da bi moglo biti raznih scenarija.
“To se dešavalo bez učešća nas na koje se to odnosi, bez glavnih aktera, a to su pacijenti. Da li su pacijente pitali, da li su studente pitali gdje oni žele da se liječe“, kazala je Žana Pozderac, v.d. direktorice Zavoda za zaštitu zdravlja studenata.
Slična sudbina mogla bi zadesiti mnoge. To predviđa plan restrukturiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova, koji je podržala većina zastupnika u Skupštini KS. Predstavnici vlasti kažu da je kvalitetnija zdravstvena usluga prioritet.
“Niti neko ostaje bez posla, niti se otpušta, niti eventualno znači prestanak pružanja zdravstvene usluge, naprotiv, to znači puno funkcionalniji sistem“, izjavio je Elmedin Konaković, premijer Kantona Sarajevo.
“Sve što će nakon toga uslijediti se može nazvati nekim reformskim procesom, a to je reforma finansiranja, izrada programa zdravstvene zaštite kojim će se definirati sadržaj i obim zdravstvene zaštite za svaku ustanovu“, kazao je Zilha Ademaj, ministrica zdravstva KS.
Gašenje nekoliko klinika, službi, zavoda, te njihovo pripajanje pojedinim ionako prebukiranim zdravstvenim ustanovama može dovesti do ušteda, ali i do još većih gužvi i još dužih lista čekanja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.