Svako malo u medijima se mogu pročitati informacije o imovini najutjecajnijih bosanskohercegovačkih političara, mahom onih na najvišim funkcijama. Međutim, nisu siromašni kartoni ni onih koji se u današnjoj bh. politici nazivaju opozicijom.
O imovini Bakira Izetbegovića, Dragana Čovića, Mladena Ivanića, Milorada Dodika ili Denisa Zvizdića, javnost zna uglavnom sve. Ili, barem sve ono što je objavljeno u njihovim imovinskim karticama. Praznine u tim karticama, oni su popunili sami što je ostavilo mnogo prostora za nedorečenost. Javnost rado spekuliše o svjesno zaboravljenim nekretninama ili imovini registrovanoj na imena članova porodice, bliže i dalje.
Dok je imovina funkcionera opravdano pod lupom, opozicija neopravdano – nije. Doduše, za bosanskohercegovačke političke prilike teško je odrediti granicu između pozicije i opozicije zbog komplesnog državnog uređenja i pojave da su koalicioni partneri na jednom nivou vlasti – sukobljene strane na drugom.
”Današnja opozicija imala je historijsku šansu 2002. godine, ali je nisu iskoristili. Problem u razjedinjenosti opozicije nije njezina imovinska karta već sujeta njenih lidera. Oni su ustupcima nacionalistima sebe doveli u neodrživu poziciju. I dalje je u BiH pozicija gora od opozicije u BiH. Današnja opozicija prekratko je bila vlast da bi nešto mogla promijeniti, ali je barem mogla sebe odvojiti od te priče”, ispričao je za N1 novinar i kolumnista Ahmed Burić komentirajući odnos pozicija – opozicija u BiH.
A kakvom se imovinom mogu pohvaliti lideri ovdašnje opozicije na državnom nivou? Kojim nekretninama raspolažu, kakva vozila posjeduju, plaćaju li rate kredita kao i stotine hiljada građane ove zemlje za koje se tako zdušno bore? U nastavku vam donosimo pregled imovinskih kartona nekih od najistaknutijih opozicionara u BiH, uglavnom onih čije su stranke nekada bile u vlasti…
Predsjednik Socijaldemokratske partije i bivši Federalni premijer Nermin Nikšić u Sarajevu ima stan od 125.200 KM, dok je u Konjicu suvlasnik dva stana čiju je vrijednost procijenio na 56.000 KM. U rodnom gradu, također, ima vikendicu od 70.000 KM i poslovni prostor od 15.000 KM. Prema zemljišnoknjižnim dokumentima, radi se o poslovnom prostoru od 551 metar kvadratni i 332 metra kvadratna zemljišta te pomoćnoj zgradi od 19 metara kvadratnih. Nikšić vozi tiguana od 50.000 KM, a kćerka Najra polo od 12.000 KM. Sve su to podaci iz njegovog imovinskog kartona iz 2014. godine.
Denis Bećirović zajedno sa suprugom u Tuzli ima stan vrijedan 124.000 KM, a vozi „Škodu Octaviju“ od 15.000 KM. Do maja 2017. mora vratiti kredit od 47.000 KM. Njegov stranački kolega Damir Mašić posjeduje stan u Sarajevu koji je u imovinskom kartonu iz 2014. godine procijenio na 110.000 KM. Prijavio je i dulum zemljišta u Binježevu u blizini Sarajeva koje nije prijavljivao u ranijim imovinskim kartonima. Njegov stan je pod hipotekom za kredit od 135.000 KM. Mašić do septembra 2018. godine treba vratiti još 90.000 KM. Njegova supruga je kreditno zadužena 11.000 KM.
Zanimljive informacije otkriva imovinski karton Saše Magazinović, državnog parlamentarca i također člana SDP-a. Jedan od najoštrijih kritičara vladajuće koalicije među rijetkim je političarima koji ne posjeduje nekretnine, pa tako s porodicom živi u kući svojih roditelja.
Prema imovinskom kartonu iz 2014., on vozi automobil „Citroen C5“ vrijedan 15.000 KM, a supruga „Peugeot 307“ od 5.000 KM. Uštedio je 19.500 KM, a na ime supruge se vodi dječija štednja od 12.200 KM.
Prema imovinskom kartonu iz 2014. godine, lider Demokratske fronte Željko Komšić je vlasnik stana u Sarajevu u vrijednosti od 150.000 KM. Njegova supruga Sabina prijavila je suvlasništvo sa bratom nad vikendicom i jednim dulumom zemljišta koje su naslijedili od roditelja. Također, napisao je u imovinskom kartonu da je i kreditno zadužen sa 88.800 KM.
Jedan od lidera Građanskog saveza Emir Suljagić je naslijedio kuću, zemljište i suvlasništvo nad 40 duluma šume koje se nalazi u Bratuncu. U imovinskom kartonu iz 2014. godine ovu imovinu je procijenio na ukupno 170.000 KM. Vozi „Škodu Superb“ iz 2007., koju je procijenio na 14.000 KM.
Sve su to podaci objavljeni u bazi podataka Centra za istraživačko novinarstvo u kojoj nema imovinskih kartona najuglednijih članova Naše stranke kao ni predsjednika Građanskog saveza Reufa Bajrovića.
Što se tiče opozicionara u entitetu Republika Srpska, treba spomenuti NikoluŠpirića, člana Saveza nezavisnih socijaldemokrata. On je u imovinskom kartonu iz 2014. godine napisao da je vlasnik stana i poslovnog prostora u Republici Srpskoj, ukupne vrijednosti 400.000 KM. Prijavio je i porodično naslijeđe koje ima u Federaciji BiH. Prema zemljišnoknjižnim dokumentima, Špirić je naslijedio kuću i deset hektara zemljišta u Drvaru.
U izjavi koju je popunio 2012. godine, prije preuzimanja funkcije ministra finansija, Špirić je napisao da kćerka Jovana posjeduje stan u Beču, a sin u Beogradu. Također, tada je naveo da je on vlasnik stana u Novom Sadu. Ništa od ovog nije naveo u imovinskom kartonu iz 2014. godine. Šprić vozi Audi 8 koji je procijenio na 75.000 KM. Prijavio je da na računima u bankama u BiH ima: 189.200 eura, 79.400 američkih dolara, 21.800 švicarskih franaka i 32.500 KM. Za suprugu Nadu je napisao da ima ušteđenih 27.000 američkih dolara. Supružnici Špirić nisu kreditno zaduženi, a tokom 2013. godine njihova zajednička mjesečna plaća je iznosila 9.716 KM.
I ostali članovi najutjecajnije stranke u RS-u mogu se pohvaliti bogatstvom u imovinskim kartonima. O nekretninama Milorada Dodika ranije ste u nekoliko navrata mogli čitati na N1info.com. Više detalja o najbogatijim funkcionerima u BiH potražite OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.