Entitetski predsjednik Milorad Dodik prekida sve ragovore sa biskupom banjalučkim Franjom Komaricom. Razlog su nedavni javni istupi Komarice koji je ponovio više puta izrečen stav da su Hrvati u Republici Srpskoj diskriminisani, te je taj entitet nazvao “lakrdijom”.
Hrvati su u Republici Srpskoj ugroženi, kaže biskup banjalučki Franjo Komarica. On je ponovio svoj stav i tokom Uskršnjih praznika.
“Ovdje se sije nepravda, bezakonje I zakon jačega svih ovih dvadeset godina poslije rata. Ja ne govorim sada samo u ime ovih prisutnih, preostalih katolika, nego u ime onog ogromnog broja mojih banjalučkih katolika koji nema jer im je politika službena, domaća i međunarodna osporila pravo da budu ljudi, da imaju jedno od temeljnih ljudskih prava, a to je pravo na svoj rodni kraj”, kazao je tada Komarica.
Nakon što je biskup javno rekao da u ovom entitetu nema drugog naroda osim srpskog i da je RS lakrdija, reagovao je Milorad Dodik. Entitetski predsjednik optužio je biskupa da iznosi neistine te da se u tom entitetu jednako poštuju prava svih.
“Na koji način gospodin Komarica misli da gradi dijalog sa nama, da hoda po svijetu i da kleveće po Republici Srpskoj stereoptip koji je smislio prije dvadeset godina. Naravno da nije bilo za očekivati da se to prećuti. Reći ono što je rekao o RS za mene kao čovjeka i kao predsjednika ga potpuno delegitimiše za bilo kakav razgovor i dijalog na bilo koju temu”, poručio je Komarica.
U odbranu biskupa Komarice stao je potpredsjednik Republike Srpske Ramiz Salkić.
“Biskup Komarica govori istinu o neodrživom stanju u RS i zaslužuje naše puno poštovanje i podršku”, rekao je Salkić.
Na pitanje biskupa gdje su Hrvati iz Banjaluke podaci kažu da ih je prema popisu iz 1991. bilo 29.000, a prema posljednjem 5.000.
Većina radno sposobnih sa državljanstvom Hrvatske zaposlena je u zemljama EU, dok su u gradu na Vrbasu uglavnom penzioneri. U Banjaluci postoji Hrvatsko pjevačko društvo “Nada” kome je za vrijeme komunizma oduzeta imovna i zabranjen rad. Krajem 90-ih prošlog vijeka od lokalnih vlasti su dobili prostorije i ponovo krenuli sa radom.
“Imamo mogućnost da ispoljavamo svoje potrebe za pjesmom, za kulturom. Tu se organizuju književne večeri, izložbe…Što se tiče same pjesme to se čuje i napolju, kome se to sviđa ljudi stanu ispred i slušaju i na kraju otvore vrata i kaži bilo vas je lijepo slušati. Nemile događaje imali smo dva puta u toku prošle godine, to je 6. i 26. juna kada su nam razbili šajbe”, otkrila je Melita Kelečević, Hrvatsko pjevačko društvo “Nada”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.