Na KCUS-u i dalje nema lijekova, a i ljekara je sve manje

Vijesti 25. apr 201718:17 > 19:06
N1

Sebija Izetbegović izazvala je svojevrsan skandal zbog korištenja službenog automobila supruga Bakira. Reakcije osude sa svih strana. Za to vrijeme javnost uglavnom šuti na nedostatak lijekova, odlazak stručnjaka, nemogućnost pregleda i operacija u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u državi, Kliničkom centru, kojim rukovodi Izetbegović.

Ismet Suljević nedavno je smijenjen s pozicije šefa Klinike za anesteziju i reanimaciju. Razlog – više puta je pismeno obavijestio rukovodstvo Kliničkog da nema osnovnog materijala za rad. U sličnoj situaciji se našlo niz ljekara i medicinskog osoblja. Neki su dobili otkaz, neki sami napustili Klinički, a veliki broj šuti. Šuti i menadžment. Iz redakcije N1 smo proteklih godinu dana slali mailove i pitanja na adresu Kliničkog, ali bez odgovora, jer i sam portparol, od dolaska direktorice Izetbegović, ne istupa u javnosti. Nerijetko se u hodnicima Kliničkog mogu vidjeti naslovi:

“Obavještavamo vas da zbog nedostatka reagensa, trenutno ne radimo analize na specifične nutritivne i inhalatorne alergije, a ukupni IgE radimo”.

Svjedočanstva pacijenata o nedostatku najosnovnijih lijekova i usluga na Kliničkom sve su češća:

“Klinički centar Univerziteta u Sarajevu glavnog grada jedne države nema nijedan funkcionalan aparat za nalaze magnetne rezonance”.

“Začepljenje arterije je bilo sto posto ja nisam dobio stent”.

I dok se Klinička apoteka bori s najtežom nestašicom ikad, privatna Apoteka Dina i više je nego zastupljena u dokumentima s potpisima čelnih ljudi KCUS-a. Tako se pacijenti upućuju da lijekove kupuju tamo. Razne donacije se, odobrenjem Kliničkog centra, prebacuju upravo u Dinu čija je vlasnica supruga predsjednika Upravnog odbora Kliničkog centra Jasmina Kapetanovića.

“Svu potrebnu medicinsku njegu i lijekove u Kliničkom pacijenti dobiju i nikome nije bio ugrožen život na Kliničkom”, istakla je Enra Suljić.

Oko 40 ljekara napustilo je Klinički centar otkako je Izetbegović zauzela čelnu poziciju. I ovaj spisak je nekompletan i jasno je – nije konačan. Menadžment kaže – malo su radili, zarađivali ogroman novac, vodili privatne klinike. S druge strane, menadžment nikada nije odgovorio na upit o visini njihovih plaća. A direktorica Izetbegović samo dok je bila na čelu jedne Klinike prije niza godina zarađivala je godišnje i do 60 hiljada maraka, s mjesečnom platom do 5, 5 hiljada. Sada na čelu čitave Institucije upravlja nezamislivim ciframa.

“Dobiva paušal preko 200 miliona maraka godišnje, i taj paušal treba da potroši na liječenje ljudi, na kupovanje stvari, opreme, zavoja, igli, da omogući operacije da popravi mikroskop. Ne, ona tim parama vraća dugove, i kaže menadžer…”, komentarisao je Kemal Dizdarević.

Izetbegović je sve vrijeme, od kada mediji govore o problemima u Kliničkom centru, vodila bitku s neistomišljenicima. Uspješno se riješila predsjednika Sindikata, članova Ljekarske komore, neposlušnih doktora. Naposlijetku pomoć u ljudstvu je morala zatražiti na Tuzlanskom kliničkom centru. Jer rijetki su ostali na sarajevskom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.