Prijedorčanin izumio ekološku pumpu za vodu

Vijesti 30. apr 201712:20 > 12:29
Anadolija

Vukašin Daljević iz sela Pejići kod Prijedora na mnogobrojnim sajmovima inovacija širom svijeta osvojio je više od deset medalja, većinom zlatnih. Njegov najnoviji izum, ekološka pumpa za vodu već privlači pažnju.

Daljević je član Saveza inovatora grada Prijedora, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Uvijek ima pregršt ideja, a mnoge je dobio radeći na svom imanju. Najnoviji izum je ekološka pumpa, za koju kaže da je najčistija na svijetu, te da nema dijelova koji korodiraju.

“Sve druge pumpe imaju, te ispuštaju teške metale u bunar. Ovo je pumpa od inoksa, koja se može raditi u nekoj manjoj bravarskoj radioni. Može se raditi kod nas, može se izvoziti, a za nju bi se sigurno lako našlo tržište”, tvrdi prijedorski inovator.

Glazirani inoks

Daljević pojašnjava da njegova ekološka pumpa nema u sebi električnih instalacija, nema elektro-motora koji je obložen uljanom zaštitom, a često se dešava da motor propusti ulje u vodu i zagadi je.

“To se upravo desilo meni s mojim bunarom i dvije, tri godine nismo mogli koristiti vodu. Zato sam razmišljao kako da riješim problem i napravim pumpu koja bi bila potpuno ekološki čista. Pumpa radi na principu vazdušnog potiska iz kompresora i njeni kapaciteti bi bili različiti od 10, 20 i 30 litara. Mogla bi da se koristi na selu i farmama i kakva je voda u bunaru, takva bi bila i u česmi. Smatram da je to najčistija pumpa na svijetu”, kaže Daljević.

Medalje za bravu

Daljević je za svoj izum takozvane neprobojne brave dobio mnogo zlatnih medalja, a kaže da za svaku inovaciju treba mnogo novca. U Kini, Koreji, Americi, Rusiji,Francuskoj, Japanu, Indiji, Njemačkoj, Italiji, Makedoniji Srbiji, Poljskoj i BiH zasluženo je osvajao nagrade, a kako kaže, svaka brava na svijetu može da se otvori za 45 sekundi, no za otvaranje njegove bi trebalo sat do dva.

“Izum sigurnosne elektronske brave služi prije svega za zaštitu objekta. Brava ima elektroniku i provalnici joj ne mogu ništa. No, bez obzira što je to sjajan pronalazak ipak još uvijek čeka na praktičnu primjenu. Iz prostog razloga što za predstavljanje svakog proizvoda treba zbilja mnogo novca, međutim, kada bi neki investitor uložio u proizvodnju ovakve brave ili ekološke pumpe vjerujte da bi se novac vratio velikom brzinom”, uvjeren je Daljević.

U nadi da će se zainteresovani investitori ubrzo pojaviti Daljević smišlja nove patente. Da živi u nekoj velikoj, razvijenoj zemlji trud bi se sigurno isplatio, ali ne napušta ga nada da će se to desiti i u Bosni i Hercegovini, koju, iako je nezaposlen, ne želi da napusti.

Anadolija
Anadolija
Anadolija
Anadolija
Anadolija