Slaven Kovačević, član stručnog tima Kruga 99, Asocijacije nezavisnih intelektualaca BiH za N1 komentarisao je HDZ-ov prijedlog Izbornog zakona, njegove nedostatke - ali i prijedlog Kruga 99 za rješenje ovog, trenutno pitanja broj 1 u BiH.
On kaže da ako je Hrvatski narodni savez, koji je nevladina organizacija uputio svoj prijedlog Izbornog zakona u parlamentarnu proceduru – ni Krug 99 ništa ne sprječava da urade isto, te insistira da se nađe u razmatranju.
“Naš prijedlog, koji smo uradili na sesiji, sastoji se iz više elementata. Dva su osnovna, politički i procedrualno-tehnički”, kazao je.
Prvi se tiče toga da je potrebno primarno izmijeniti Ustav BiH, jer nije usklađen sa EU tekovinama, Konvencijom o ljudskim pravima i odlukama suda u Strazburu koje su državljani Bosne i Hercegovine dobili protiv BiH.
“Kako mi vidimo, mala je volja da dođe do izmjene Ustava, pa smo mi razmatrali proceduralne izmjene. Podijeli smo pet stranica po poglavljima razmatranja”, izjavio je za N1.
Kaže da je zakon nedemokratski, i otvara vidne sumnje kod građana u validnost rezultata izbora, a spiskovi birača ne odgovaraju stanju na terenu.
“Birački odbori su ispolitizirani”, poručio je Kovačević.
Krug 99 nude 30 rješenja.
“HDZ-ov prijedlog Izbornog zakona zadira u ustavnu materiju. Mi kažemo da ima otvorenih pitanja. Svaki građanin sa teritorije ove zemlje ima pravo da se kandidira na bilo koju poziciju, uključujući i člana Predsjedništva i da bira bilo kojeg kandidata uključujući i člana Predsjedništva”, tvrdi Kovačević.
On sumnja da bi međunarodna zajednica htjela dati specijalan tretman BiH, bez ispunjenja uvjeta koje su nam postavili.
“Prijedlog HDZ-ovog Izbornog zakona namijenjen je blokadi našeg puta ka EU”, tvrdi, dodavši: “Postoji dvojba o otvaranju poglavlja 23 i 24 – gdje se mogu javiti bosanski slučajevi ‘Sanaderi'”.
Kaže da se HDZ poziva na ideju kosocijacijske demokratije, koja je izmišljena u Holandiji i koje se ta zemlja odrekla 1967. godine.
Suština je u velikoj koaliciji, i da ako neko ima 30 posto stanovnika – ima pravo da učestvuje 30 posto u državnoj vlasti.
“Oni ne mogu tražiti 33 posto vlastiu, sa 15 posto stanovništva. To šteti nekome drugom. To je kontradiktorno”, pojasnio je Slaven Kovačević.
U BiH je pristuna dvodomna struktura, a zadatak Doma naroda je da štiti vitalne nacionalne interese.
“HDZ-ov prijedlog je diskriminacija, a pozivam Wigemarka, Inzka i Moorea da reagiraju na diskrimintatorne odredbe. Kako objasniti građanima Sarajeva da u Dom naroda iz Kantona Sarajevo niko ne ide. A u Kantonu Sarajevu živi više Hrvata, po popisu iz 2013. godine, nego u Čitluku, Neumu, Prozoru, Stocu, Grudama, Posušju, Širokom Brijegu. Mostar i Ljubuški imaju više. Kako iz Sarajeva nijedan Hrvat ne ide?”, izjavio je.
Smatra da je Izborni zakon previše bitan da bi išao na hitnu proceduru, bez javne rasprave i bez učešća građana.
“Metod hitne procedure je izabran da bi se izvršio politički cilj ucjene ‘uzmi ili ostavi’. To nije pravi način”, kazao je za N1.
Na koncu gostovanja on je pozvao sve probosanske stranke da uzmu u razmatranje prijedlog Izbornog zakona Kruga 99, i da formalizuju odredbe i upute ih u parlamentarnu proceduru, redovnog tipa.
Kaže i uvjerava – da u njemu ima stvari koje mogu zadovoljiti svačije političke potrebe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.