Bećirović o akcizama: Udar i na džepove građana i preduzeća

Vijesti 09. maj 201709:00 > 09:20
N1

Gost teme jutra Novog dana bio je Damir Bećirović, poslanik u Zastupničkom Domu Parlamentarne Skupšine BiH.

O Zakonu o akcizama je rekao da bez obzira što neki tvrde, to mora dovesti do lančanih poskupljenja.

Ovo, koliko god se trudili pokazati da nije udar na džepove, jeste – i to ne samo građana nego je udar i na privredna preduzeća, transportne firme i ovo mora dovesti do lančanih poskupljenja. ‘Eksperti pod raznim palicama’ kažu da neće doći do poskupljenja, ali vi i sami znate da ako poskupi gorivo, vi ćete imati manje novca za druge stvari“, komentarisao je Bećirović.

To su stvari koje slušamo u evropskom putu, da će građani osjetiti benefite, da će biti uposlenja u sektoreskim firmama… to su stvari koje nemaju veze sa realnošću. Majkić je juče rekla da se boji za građane RS-a nakon sastanka Vlade RS i direktora UIO BiH jer je smanjen budžet Vlade RS te su iz vlade tražili da se uradi analiza i tu se zaključilo da je smanjena kupovna moć RS, što znači da su građani siromašniji“, dodao je.

O argumentima “za” Zakon o akcizama koje navode u Parlamentu BiH je rekao: “Govore da će građani osjetiti poboljšanje, no nije tačno, to poboljšanje jedino mogu osjetiti MMF i EBRD. Ostaje pitanje da li je ovo kolateral za buduće kredite ili za ono što je dogovoreno. Zašto nemamo izgradnju nijednog metra cesta? Također, u planu autocesta ne postoje dionice u Tuzlanskom kantonu, tako da bi porazno bilo za mene kao poslanika iz Tuzle da dignem ruku ‘za’. Radi se o novcu kojim se pune entitetski budžeti i puno je lažnih argumenata“.

Jučer je Bećirović govorio o lobiranju od strane međunarodnih predstavnika u BiH, naglasio je da ih razumije, a o tome kod koga se lobira je istakao: “Oni su prvenstveno predstavnici svojih država koji učestvuju u finansiraju MMF-a i EBRD-a. Kada se radi o međunarodnim kreditnim sredstvima, radi se o otvorenim radnim natječajima, tako da su oni glasnici evropskih firmi koji žele dobiti ovdje posao“.

Ako Dom prihvati izvještaj nadležne komisije, predloženi zakon smatra se odbijenim. Ako ne prihvati izvještaj, Dom od nadležne komisije traži da izradi novi izvještaj imajući u vidu raspravu koja je vođena na sjednici Doma i u roku koji Dom odredi. Ovakav postupak se može se ponavljati najviše dva puta, nakon čega se zakonodavni postupak obustavlja u slučaju da izvještaj ne bude prihvaćen.

Znam za poslanike DF-a za koga će glasati. U SDA mislim da se trguje rukovodstvom svoje stranke, biće zanimljivo, ali se nadam da će Zastupnički dom podržati negativno mišljenje koje smo dali za ovaj zakon. Dva puta se mora odbiti i nakon toga se mora povući iz procedure, ali ne sumnjam da će naći načina oni poput Džaferovića da ga opet vrate u parlamentarnu proceduru“, komentar je na sutrašnju sjednicu Bećirovića.

Kada vam neko četiri puta vraća jedan te isti zakon, a vi i dalje nastavite da ga predlažete, to je definitivno razlog da predsjedavajući Vijeća ministara BiH podnese ostavku“, dodao je za N1.

O tome kako funkcioniše država je naveo: “Na državnom nivou je specifično. S jedne strane su uhodani pravci u kojima možete djelovati, ali gro života je na nivou entiteta i tu je pravi haos, gdje nemate mogućnosti za bilo kakav napredak jer ne postoji vlast koja želi iskrene reforme koje će dovesti do boljitka“.

Četiri ugledna člana Demokratske fronte napustili su funkcije koje su obnašali u stranci, među njima i Bećirović, o čemu je rekao kako je to stranačka stvar, i da, kako je naveo, ne može se sa kadrovima iz SDA praviti ljevičarska stranka, kako se voli nazivati u DF-u.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.