"Ni Izetbegović za počasnu jedinicu nije tražio konsenzus"

Vijesti 12. maj 201708:53 > 09:37
N1

U Banjaluci će danas biti održana svečanost obilježavanja 12 godina Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga Bosne i Hercegovine a mjesto događanja je vojarna Kozara. O obilježavanju ovog datuma, položaju pripadnika OS BiH, NATO integracijama zemlje, razgovarali smo sa Borisom Jerinićem, zamjednikom ministrice odbrane BiH.

Jerinić je kazao kako je program koji je predviđen za danas isti kao i svih proteklih godina, odnosno da će biti prijem zvanica, svečano postrojavanje, obraćanje zvaničnika, svečani ručak i svečana akademija u 15 sati.

Na pitanje da li Treći puk baštini tradiciju Vojske RS i poštuju li se propisi po tom pitanju je rekao kako postoji zakonska odredba vezana za sva tri puka, a da Treći RS puk baštini tradiciju srpskog naroda koji se obilježava 12. maja.

O tome da li obilježavanja godišnjica nekada zaraćenih vojski utiču na odnose u Oružanim snagama i na koji način je kazao: “Mislim da se više vrši neka određena politička hajka. U Ministarstvu odbrane sigurno ne utiče jer se obilježavaju sva tri dana pukova i takve različitosti su prisutne u sve ijednom pripadniku i ministarstvu i OS BiH. Naviknuti su da rade jedni s drugim i to već duži niz godina funkcioniše i time se poboljšavaju međusobni ljudski odnosi iako su bili na suprotnim stranama“.

Mnogi smatraju da se vojnici iz sva tri puka zloupotrebljavaju povremeno u političke svrhe, a na pitanje slaže li se on s tom ocjenom je kazao kako se slaže i da smatra da upravo politiku treba odvojiti iz Minstarstva odbrane i OSBiH jer, kako je naveo, ljudi u Ministarstvu odbrane i OSBiH bi trebali biti totalno nepolitični.

Nema mjesta za politiku ali očigledno određenim strukturama odgovaraju te tenzije i stalno se u BiH pokreću određena pitanja i pokušavaju se sakriti ekonomski problemi ove zemlje“, istakao je Jerinić za N1.

Kazao je i kako će se danas obratiti predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i predsjednik RS MIlorad Dodik, kao i svake godine kada su se obraćali i član Predsjedništva BiH iz RS i predsjednik RS. Istakao je kako je član Predsjedništva BiH vrhovni komandant i da je obraćanje današnjih zvanica po funkciji a ne po imenu i prezimenu.

O Danu RS je rekao: “Kao i tada što sam tvrdio, i danas tvrdim da nije prekršen niti jedan član zakona i sve je urađeno u skladu sa zakonom. Ivanić kao član Predsjedništva ima pravo na počasnu jedinicu. Imali ste sličnu situaciju gdje Izetbegović prošli petak u Travniku angažovao počasnu jedinicu na obilježavanju godišnjice jedinice i oni su odali počast članu Predsjedništva i nije se digla medijska prašina. Ovdje se radi o osporavanju svega onoga što dolazi iz RS“.

Jerinić je komentarisao i smjenu Seada Jusića te je rekao: “On je u tom momentu zamjenjivao i umjesto Pendeš je bio ovlašten, tako da sam mogao to biti i ja i isto tako bih uradio. Vrhovni komandant je član Predsjedništva i on je i vrhovni komandant OS BiH i ima sve zakonske nadležnosti i tu se ne traži konsenzus. Izetbegović u Travniku nije tražio konsenzus. Uvijek imate istu ili sličnu situaciju za sva tri naroda i nikad nije bio problem i odjednom je sad postao problem. Za 9. januar je proveden referendum, a zakon, koji je stupio na snagu 25. decembra, niko nije osporio i on je zvanični praznik. U RS 9. januar je praznik, Ivanić je tražio da ga dočeka počasna jedinica i to je dobio kao i svi ostali članovi Predsjedništva“.

Na pitanje da li su pripadnici OSBiH osigurani od povreda na radu je naveo kako svi imaju plaćene i doprinose i poreze i osiguranje, a da za specifična zanimanja imaju dodatna osiguranja.

Porodice nastradalih pripadnika OS BiH, Armina Salkića i Nedeljka Rodića žale se na maćehinski odnos države prema njima, te da zbog neažurnosti Ministarstva odbrane nisu ostvarili prava koja im pripadaju. Dok ministrica odbrane Marina Pendeš tvrdi da ih je posjetila, porodica nastradalog Nedeljka Rodića kaže da Pendeš nikada nije bila u njihovom domu.

Mi smo kao Minstarstvo odbrane u skladu sa zakonskim mogućnostima izašli u susret i jednoj i drugoj porodici, a svako od nas je izdvojio određen dio sredstava, no nema zakona o državnoj penziji u ovakvim specifičnim slučajevima“, kazao je.

O NATO-u je istakao: “NATO integracije su vojno-politički savez, a Minsarstvo odbrane niti može niti ne ne može ići u Savez, ali moramo dostići određene standarde, konsenzus, kojeg u ovom momentu nema“.

Kada se steknu uslovi moguće je da ćemo ući u NATO, ali nema uslova u ovom momentu jer nema konsenzusa. Nijedna poilitika iz RS koja je sastavni dio politika u BiH nije rekla da BiH u ovom momentu može da ide ka toj alijansi. Možda će Srbija ući u NATO prije BiH. Postaviću vam jedno pitanje a to je da Hrvatska nije u NATO-u a Srbija jeste, da li bi Hrvatski korpus želio u NATO? Za svaki savez potreban je konsenzus, a to je do političara hoće li ga biti“, dodao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.