Kome će pripasti 800 miliona eura rudnog bogatstva u Ljubiji kod Prijedora? Za ovaj rudnik bore se ArcelorMittal i jedna izraelska kompanija, za koju se tvrdi da nema nijednu konvertibilnu marku na računu te da je u bliskim odnosima sa Arijem Livneom, savjetnikom predsjednika RS Milorada Dodika.
Prije dva mjeseca pitali smo vladu Republike Srpske -koja je sudbina ovog rudnika. Odgovor do danas nismo dobili.
Rudnik Ljubija kod Prijedora danas djeluje zapušteno. Međutim, na dva kopa, Ljubija i Tomašica, nalazi se 30 miliona tona rude, vrijedne stotine miliona eura. Vlada Republike Srpske želi da privatizuje ovo rudno bogatstvo.
Zainteresovani su ArcelorMittal, koji već eksploatiše lokalitet Omarska istog rudnika. Rudnik želi i kompanija Israeli Investment Group Balkan. N1 je u posjedu dokumenta koji dokazuje da ova kompanija od 2011. do kraja 2013. godine na računima nije imala nijednu konvertibilnu maraku. SNSD-ova Vlada je već bila spremna da ogromno rudno bogatstvo ustupi praktično fiktivnoj firmi, sve dok nije reagovao Marko Pavić, gradonačelnik Prijedora i lider vladajućeg DNS-a. Danas ne želi da govori o tome, uz poruku da je rekao svoje kada je to trebalo. Nema informacija ni od Uprave.
“I mi smo obaviješteni da imaju dva ponuđača. I jedan i drugi je napravio procjenu na bazi sadašnjeg stanja i na ovih 49 posto učešća u Mittalu. I oni su dostavili Vladi i rekli neke svoje iznose”, kazao je za N1 Božo Grbić, direktor Rudnika Ljubija a.d.
Prema saznanjima N1, i ArcelorMittal i izraelska kompanija ponudili su po 30 miliona maraka. Favorizovanje Izraelaca, tvrde upućeni, rezultat je Dodikove rusko-izraelske veze. Naš izvor tvrdi da iza Izreali Investmenta stoji izvjesni Eugen Zotov, Jevrej ruskog porijekla. On je direktor ove kompanije, čije je sjedište u poslovnom tornju banjalučkog biznismena bliskog SNSD-u, Slobodana Stankovića.
Izvor N1 takođe otkriva da je na pregovore o kupovini rudnika svojevremeno dolazio Arije Livne, šef Predstavništva Republike Srpske u Izraelu i Dodikova desna ruka.
Osnovni kapital Ljubije povećan je sa 50 miliona na 96 miliona maraka. Godišnja dobit iznosi od 900 hiljada do dva i po miliona. Mital je 2004. godine kupio udio u kopu Omarska. Tamo već radi 850 radnika. Kada bi se revitalizovali i kopovi Ljubija i Tomašica, posla bi bilo za još 300 ljudi. Ali, samo ako Rudnik ode u prave ruke.